Dôvera v českú ekonomiku v októbri klesla. Prispelo k tomu zhoršenie nálady medzi podnikateľmi, ako aj spotrebiteľmi, ktorých dôvera dosiahla rekordne nízku úroveň, vychádza z najnovšieho prieskumu Českého štatistického úradu (ČSÚ).

Podľa výsledkov ČSÚ sa kombinovaný index dôvery v českú ekonomiku v októbri znížil na 89,8 bodu z 90,1 bodu v septembri, pričom obe zložky indexu tento mesiac klesli.

Konkrétne, indikátor podnikateľskej dôvery v októbri klesol na 93,4 z 93,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Z toho index sentimentu v priemysle sa znížil na 91,4 z 93,6 bodu v septembri a dôvera v stavebníctve sa oslabila na 110,2 zo 111,4 bodu. Na druhej strane, dôvera v službách sa zvýšila na 92,9 bodu z 92 bodov a v obchode vzrástla na 99,3 z 92,7 bodu.

Spotrebiteľská dôvera však v októbri klesla na rekordné minimum 71,9 zo 72,7 bodu pred mesiacom. Respondenti sa stále viac obávajú zhoršenia celkovej ekonomickej a finančnej situácie a vzrástli aj ich obavy z nezamestnanosti, uviedol štatistický úrad.

„Obavy domácností zo zhoršenia ich finančnej situácie sú na historickom maxime," povedala Silvie Vyplašilová z odboru konjunkturálnych prieskumov ČSÚ.

„Veľké obavy sú aj z vývoja celkovej ekonomickej situácie a nárastu nezamestnanosti. Naopak, klesajúce obavy z ďalšieho rastu cien možno vnímať pozitívne," dodala.

Ďalšie dôležité správy

Realitný trh je veľmi dynamický aj preto, lebo banky ponúkajú historicky nízke úrokové sadzby.
Neprehliadnite

O úvery na bývanie v Česku nie je záujem, hypotekárny trh sa prepadol o 80 percent