Predražená a spomalená globálna logistika zatiaľ stojí v ceste dovozu ešte vlani lacnej ázijskej ocele do Európy. Rastúca zaočkovanosť zatiaľ vnáša viac optimizmu do priemyslu na starom kontinente, ktorého hlad po oceli rastie. Väčší dopyt znásobil ceny vstupných surovín a následne aj oceliarskych produktov do nepredstaviteľných výšin.

Európska výroba vstáva z popola

Objem nových objednávok v sektore výroby a spracovania kovov dosiahol podľa dát Štatistického úradu vo februári 425 miliónov eur. To je len v porovnaní s výsledkami za január nárast o 10,4 percenta, teda o štyridsať miliónov eur. V porovnaní s dopytovým dnom poslednej dekády na úrovni 205,5 milióna eur, ktoré slovenské hutníctvo dosiahlo minulý rok v máji, je to viac ako dvojnásobok.

„Po extrémne ťažkom roku 2019 prišiel ešte hlbší prepad v druhom kvartáli minulého roka. Celý uplynulý rok boli všetci veľmi opatrní kvôli pandémii. Teraz sa zdá, že v krajinách, ktoré ako prvé zvládli masové očkovanie obyvateľov, zavládol optimizmus a to vyvolalo dopyt po oceli,“ komentuje hovorca najväčšej slovenskej oceliarne, košickej U. S. Steel, Ján Bača.

Priemyselná produkcia vo výrobe kovov na Slovensku vďaka rastúcemu dopytu neklesla dokonca už štrnásť mesiacov po sebe. Tržby za vlastné výkony a tovar boli vo februári medziročne o 5,2 percenta vyššie.

Ceny od začiatku roka rastú

Rastúci záujem o európsku oceľ umožňuje výrobcom hnať ceny nahor. Popredný európsky výrobca ocele Arcelor Mittal len za minulý mesiac zvyšoval ceny tri krát. Oceľ valcovanú za horúca na konci druhého aprílového týždňa ponúkal za 970 eur za tonu. To je nárast o viac ako sto eur, než počas doterajšieho maxima z roku 2008.

U.S.Steel Kosice
Zdroj: TREND

„Ceny vo svete a v celej Európe vzrástli a my, samozrejme, nasledujeme tieto trhové ceny. Potom, čo nekonečne stúpali len ceny surovín, bolo z nášho pohľadu už načase,“ priblížil J. Bača.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa