Pracovné ponuky na pozíciu kuriéra, ktorá je kľúčová najmä počas aktuálnej predvianočnej sezóny, dosahuje v počte inzerátov na pracovnom portáli Profesia.sk rekordné čísla, informovala hovorkyňa portálu Nikola Richterová.

V októbri takýchto ponúk pribudlo na portáli 130 a v novembri ďalších 100. Za prvé decembrové dni zverejnili firmy 27 nových inzerátov na kuriérov.

Rekordné čísla

„Porovnanie aktuálnych čísel s predošlými obdobiami ukazuje, že rok 2021 priniesol kuriérom rekordné čísla. Zamestnávatelia uverejnili v 3. štvrťroku 347 pracovných inzerátov na túto pozíciu,“ vyčíslila Richterová s tým, že je to najvyššie číslo v histórii existencie pracovného portálu.

Dopyt po kuriéroch pritom pokračuje, v nedokončenom poslednom kvartáli roka zverejnili firmy zatiaľ 257 inzerátov.

Dáta portálu ukazujú, že o túto profesiu majú záujem hlavne muži. Medzi záujemcami je totiž iba 15 percent žien. Najviac ľudí reaguje na kuriérske inzeráty vo veku 25 až 34 rokov.

Obrovský záujem pred rokom

„Keď hľadal zamestnávateľ nového kuriéra alebo kuriérku počas prvej a druhej vlny pandémie, záujem bol obrovský. Počas 2. štvrťroka 2020 platilo, že na jednu pracovnú ponuku zareagovalo v priemere viac ako 140 uchádzačov a uchádzačiek,“ uviedla Richterová a dodala, že vysoká konkurencia medzi ľuďmi pokračovala aj v 4. kvartáli 2020 a prvom kvartáli 2021. Vtedy na jeden inzerát poslalo firme životopis v priemere 110, respektíve 90 ľudí.

„Neskôr sa už čísla ustálili a dnes už pripomínajú skôr obdobie spred pandémie. Jeden z hlavných faktorov, ktorý aktuálne znižuje priemerné čísla reagujúcich uchádzačov, je najmä vysoký počet pracovných ponúk a konkurencia medzi firmami,“ dodala hovorkyňa.

Aktuálne platí, že na jednu pracovnú kuriérsku ponuku zareaguje v priemere 26 ľudí.

Kto však chce pracovať ako kuriér, musí si v mnohých prípadoch založiť živnosť. Najväčšia časť pracovných ponúk na túto pozíciu ponúka práve takýto druh kontraktu. Plný úväzok je až na druhom mieste. Zamestnávatelia majú v roku 2021 záujem aj o dohodárov. Takýto kontrakt ponúka až tretina inzerátov.

Na začiatku pandémia Michala potešili zákazníci tým, že mu podarovali rúško.
Neprehliadnite

EK chce posilniť práva vodičov a kuriérov on-line firiem, tie varujú pred stratou miest