Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR spolu s Ministerstvom financií (MF) SR hľadá riešenie, ako pomôcť súkromným autobusovým dopravcom v súčasnej situácii. Na sociálnej sieti to uviedol šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) po stretnutí so štrajkujúcimi dopravcami z Únie súkromných autobusových dopravcov (ÚSAD).

A. Doležal skonštatoval, že považoval za povinnosť a prejav slušnosti prísť vo štvrtok k štrajkujúcim dopravcom a vypočuť si ich požiadavky. Podotkol však, že ministerstvo dopravy nemá v kompetencii priamu finančnú pomoc. Preto sa na stretnutí zúčastnil aj minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Na snímke západný portál tunela Višňové na úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná skala dňa 16. apríla 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Pre Doležala je prioritou čo najrýchlejšie vybudovať sieť chýbajúcich diaľnic

„Autobusovú dopravu vnímam ako jeden z hlavných nástrojov pre oživenie cestovného ruchu, aj preto už niekoľko týždňov s ministerstvom financií intenzívne hľadáme konkrétne riešenie, akým spôsobom im pomôcť,“ priblížil A. Doležal.

ÚSAD svoj návrh požiadaviek zverejnila na sociálnej sieti. Zahŕňajú napríklad kompenzáciu povinného odstavenia autobusov, ale aj štátne bankové záruky na úvery, predĺženie odkladov lízingov a úverov za autobusy či úpravu dane z motorových vozidiel.