Dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ju neprimerane zvýhodňuje. Navyše kategorizuje pacientov a zdravotníkov na tých, pre ktorých štát našiel peniaze na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, a na tých, ktorí ho nezaujímajú len preto, že sú poistení v inej zdravotnej poisťovni alebo ich ošetruje iný, neštátny lekár či poskytovateľ. Pre TASR to v reakcii na ďalšie zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP).

Richard Strapko Marek Krajčí
Neprehliadnite

Štát dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu sumou 98 miliónov eur

Konanie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) a vlády SR považuje zväz za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. „ZAP odmieta a nesúhlasí s návrhom na opakované dofinancovanie len VšZP. Vyzývame ministra Krajčího a vládu, aby sa rovnako zodpovedne a spravodlivo správala k všetkým občanom tejto krajiny a neprijímala zákony, ktoré diferencujú a znevýhodňujú pacientov a zdravotníkov podľa vlastníctva," uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Doplnila, že kategorizácia na dve skupiny sa týka aj ambulantných lekárov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorým sa končia zmluvné vzťahy vo všetkých troch zdravotných poisťovniach ku koncu roka 2020 a s ktorými nikto o nových zmluvných úpravách od nového roka nerokuje.

SERVIS: VSZP CENTRALA
Neprehliadnite

Je správne, aby bola dofinancovaná len Všeobecná zdravotná poisťovňa?

Podľa ZAP je za tým argument, že návrh rozpočtu je nerealistický a nedostatočný a teda nie je o čom rokovať. Kritizuje, že namiesto nastavenia systémového financovania zdravotníctva a splnenia si povinnosti štátu, aby platil dostatočne za svojich poistencov, sa štát stará len „o jedno svoje dieťa". Dolinková sa preto pýta, či sú a budú poistenci ostatných zdravotných poisťovní od roku 2021 poistencami druhej kategórie a či si budú za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách a nemocniciach platiť.