Dodávky plynu z Ruska do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 boli po desiatich dňoch údržbových prác obnovené, potvrdila vo štvrtok spoločnosť Nord Stream AG. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

Plynovod Nord Stream 1 do Nemecka bol uzavretý od 11. júla z dôvodu každoročnej údržby.

Uprostred rastúceho napätia v súvislosti s vojnou na Ukrajine sa nemeckí predstavitelia obávali, že plynovod – hlavný zdroj zemného plynu z Ruska, ktorým prúdi približne tretinu dodávok plynu pre Nemecko – Moskva možno vôbec znova neotvorí.

Objemy ako pred odstávkou

Spoločnosť Nord Stream AG prostredníctvom svojho hovorcu uviedla, že plyn opäť začal prúdiť vo štvrtok v ranných hodinách. Ccez plynovod mali opäť transportovať približne rovnaké objemy ako pred jeho odstávkou, teda asi 67 miliónov kubických metrov denne, čo zodpovedá vyťaženosti na asi 40 percent maximálnej kapacity.

Ohlásené objemy sa však môžu v priebehu dňa ešte zmeniť. Podľa šéfa Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) Klausa Müllera sa to stalo aj v stredu, keď ruský koncern Gazprom zmenil rezerváciu kapacity a znížil predtým ohlásený objem.

Podľa hovorcu rakúskeho energetického koncernu OMV, Gazprom signalizoval, že vo štvrtok dodá približne 50 percent dohodnutých objemov, čo sú približne úrovne spred začiatku údržby.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke hraničná preberacia stanica plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranici pri obci Výrava v okrese Medzilaborce v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Spotreba plynu môže čoskoro klesnúť najmä pre vysoké ceny