V novembri investori uzatvárali investície na trhu s dlhopismi série I v hodnote 1,2 miliardy dolárov aj napriek mierne rastúcim výnosom, uvádza v správe Bloomberg.

Záujem investovať do dlhopisov, ktoré slúžia ako zaistenie kapitálu pred infláciou, klesol tento rok po tom, čo Fed navýšil úrokové sadzby s cieľom tlmiť rast cien. Tento krok učinil sporiace účty a vkladové certifikáty atraktívnejšou možnosťou pre tých, ktorí majú za cieľ bezpečne uložiť finančné prostriedky. V priebehu pol roka dosiahli výbery prostriedkov z dlhopisov tejto série takmer päť miliárd dolárov.

Zvýšenie úrokových sadzieb v novembri zaskočilo mierne neočakávaným vývojom, a to hlavne preto, že celková inflácia dosiahla klesajúcu tendenciu. Výnos dlhopisu série I sa skladá z dvoch častí: variabilnej sadzby, ktorá stúpa a klesá podľa indexu cien spotrebiteľov, a fixnej sadzby stanovenej ministerstvom financií. Obe sadzby v novembri stúpli.

Sadzba dlhopisov série I v novembri vzrástla a dosiahla 5,27 percenta oproti predchádzajúcim 4,3 percenta. Tento výnos je síce vyšší ako u väčšiny sporiacich účtov, avšak cenné papiere série I zahŕňajú nevýhodu. Počas piatich rokov nie je výhodné vyberať prostriedky, lebo ak sa investori rozhodnú a učinia tento krok, stratia nárok na posledné tri mesiace úroku.

Aktuálne ponúka skupina Goldman Sachs atraktívnu sadzbu vo výške 4,4 percenta na sporiacom účte. Barclays a Ally Bank majú podobné produkty s úrokom v hodnote 4,35 percenta a 4,25 percenta. Oproti dlhopisom umožňujú produkty od týchto bánk odstúpiť kedykoľvek bez sankcií čo ich robí výhodnejšími.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:uni024.jpg
Neprehliadnite

Hotovosť hoďte do koša, odporúča skúsený stratég pre obdobie, keď úrokové sadzby klesnú