16:55 - Štvrtý deň pojednávania sa v tomto okamihu končí, ďakujeme za pozornosť a nezabudnite nás sledovať aj zajtra.

16:54 - M. Kočner žiada, aby sa v utorok pojednávalo v jeho neprítomnosti, súd jeho požiadavke vyhovel. V stredu budú na súde prítomní všetci obžalovaní.

16:50 - Výpoveď sudkyňa prečítala, nasleduje diskusia o tom, či a akým spôsobom budú vykonané dôkazy - prepisy komunikácie z aplikácie Threema. Zástupcovia poškodených požadujú, aby sa komunikácia na súde čítala, Marek Para s tým nesúhlasí. Ide o doťahovanie sa o to, či sa vôbec bude komunikácia čítať.

16:39 - Na pondelok bolo predvolaných šesť svedkov, všetkých šesť už vypovedalo. R. Sabová sa pýta prítomných, či môže prečítať výpoveď Michala Vargu. Ide o svedka, pri ktorom minulý týždeň nastala zámena. Nikto netrvá na osobnej výpovedi, a tak sa jeho výpoveď len číta.

16:34 - Výsluch je na konci, slova sa ujíma D. Lipšic. Hovorí, že táto výpoveď spoľahlivo vyvrátila výpoveď T. Szabóa, ktorý tvrdil, že mali J. Kuciaka ísť len zbiť. „V takom prípade by nedbali na tom, aby tlmič hluku pri výstrele bol funkčný,“ hovorí D. Lipšic.

16:33 - Sudkyňa sa pýta na príhodu T. Szabóa, ktorý mal rozprávať o tom, ako zastrelil na lodi nejakých pirátov, no M. Sehnal tomu príbehu neverí. „Preto mi aj nesedela pôvodná verzia, že T. Szabó by mal byť strelec, neverím tomu, že by chladnokrvne niekoho zastrelil zoči-voči. Preto som neveril ani tomu, že by niekoho zastrelil na lodi,“ konštatuje M. Sehnal.

16:31 - Slova sa po prvý raz ujali aj obhajcovia zvyšných obžalovaných, teraz sa pýta druhý obhaja A. Zsuzsovej Štefan Neszméry. Opätovne sa pýtajú na niektoré detaily ohľadom zbrane.

16:25 - Obhajkyňa A. Zsuzsovej Júlia Vestenická sa pýta na skúsenosti svedka s výrobou zbraní. „Nikdy pred tým som zbraň nevyrábal, ani som nič také nerobil, no sú mi jasné princípy a mechanizmy toho, ako zbraň funguje. Ak si niekto nevie zájsť do knižnice, je toho dosť aj na internete,“ hovorí M. Sehnal.

16:20 - D. Lipšic sa pýta na to, na čo sú potrebné pri zastrašovaní náboje so zníženou rýchlosťou. Otázka smeruje k tomu, že svedok musel vedieť o tom, že zbraň je určená na streľbu. Zdalo sa, že prokurátor Vladimír Turan D. Lipšicovi trochu dohováral.

16:17- Pýta sa aj R. Kvasnica. Overuje detaily výpovede M. Marčeka. „S T. Szabóom som sa stretol aj po februári 2018, mohli to byť dva, možno tri mesiace po vražde. Prehodil som s ním pár slov aj na túto tému. Rozprávali sme sa o tom, že to asi vykonali nejakí zahraniční vrahovia, ktorí už sú dávno za hranicami a už sú nepolapiteľní,“ hovorí M. Sehnal.

16:15 - Tlmič na zbrani mohol mať okolo 25 centimetrov. „Hovorili ste, že ste sa domnievali, že zbraň bude slúžiť na zastrašovanie, načo tam bol potom tlmič?“ „Pôsobí to nebezpečnejšie, lebo môže človek spáchať trestný čin o niečo nepozorovanejšie,“ vysvetľuje M. Sehnal.

16:12 - D. Lipšic sa pýta, aký bol vzťah T. Szabóa k peniazom. „Čo sa s ním udialo je len také logické vyústenie jeho života. Žiaľ. T. Szabó bol veľmi materialisticky založený a vychovaný v materialisticko centrickom duchu. A toto je výsledok,“ hovorí M. Sehnal. Počas jednotlivých viet utrápene vzdychá.

16:11 - „Za toto konanie (úpravu zbrane a výrobu tlmiča) som odsúdený, dostal som tri roky podmienečne. Trestný rozkaz som dostal v piatok 17. januára od súdu v Komárne,“ priznáva sa svedok.

16:08 - „Tomáš Szabó vyhľadával spôsob života, ktorý bol na hrane, aj ochrana lodí proti pirátom, to už bolo za hranicou rizika, do ktorej by som ja nešiel. Už aj práca na polícii, dalo by sa povedať, že bola pre neho ako šitá, ale nebol to taký pokojný život. Radšej by som ho videl s pokojnejším životom,“ vysvetľuje M. Sehnal svoje slová zo začiatku, keď hovoril, že chcel T. Szabóovi pomôcť, aby sa dostal k pokojnejšiemu štýlu života.

15:57 - „Tlmič bez úpravy nábojov by bol zbytočný, možno v minimálnej miere by znížil hlučnosť zbrane. Aj náboje museli byť upravené na podzvukovú rýchlosť,“ hovorí M. Sehnal. Táto verzia sa zhoduje s tým, čo hovoril M. Marček, ktorý opisoval, že musel upravovať náboje na podzvukovú rýchlosť, aby neboli príliš hlučné.

15:57 - „Tlmič bez úpravy nábojov by bol zbytočný, možno v minimálnej miere by znížil hlučnosť zbrane. Aj náboje museli byť upravené na podzvukovú rýchlosť,“ hovorí M. Sehnal. Táto verzia sa zhoduje s tým, čo hovoril M. Marček, ktorý opisoval, že musel upravovať náboje na podzvukovú rýchlosť, aby neboli príliš hlučné.

15:53 - „Dlho ma presviedčali, Tomáš raz prišiel, mal slzy v očiach, tak to ma presvedčilo. Odmenu som žiadnu nedostal ani nechcel, považoval som to za kamarátsku pomoc. Viem, že aj on by mi určite pomohol,“ hovorí svedok.

15:48 - Prokurátor sa naďalej pýta na podrobnosti okolo výroby hlavne a tlmiča. Pýta sa na to, s akými materiálmi M. Sehnal pracoval, na akom stroji pracoval, aké konkrétne úpravy robil. Verejnosť sa dozvedá technické podrobnosti, ktoré sú potrebné najmä kvôli tomu, aby sa dokázala stotožniť vražedná zbraň.

15:43 - „Ak bol na zbrani pripevnený tlmič, zbraň bolo treba obtiahnuť,“ hovorí M. Sehnal. Táto jeho veta vysvetľuje problémy M. Marčeka so zbraňou a rozsypané náboje na mieste činu.

15:41 - „Tomáš ma začal presviedčať, aby som mu vyhotovil aj tlmič výstrelu, to som odmietal, lebo to som považoval za jednoduchú úlohu pre akéhokoľvek sústružníka a nechcel som aj ten komponent vyrobiť, ale postupne som zistil, že to budem musieť urobiť ja, aby to spolu pasovalo,“ pokračuje M. Sehnal s tým, že vyrobil aj tlmič. Jeho výpoveď je dôležitá preto, že preukazuje vinu T. Szabóa, ktorý hovorí, že J. Kuciaka mali vraj len zbiť.

15:37 - „Presviedčali ma, že to potrebujú na vyrovnanie dlhu nejakému mafiánovi z Komárna, ktorému dlhujú peniaze v súvislosti s obchodom. Chcel som to T. Szabóovi dopriať, aby mohol konečne začať viesť normálny šablónový život,“ hovorí M. Sehnal. Podrobne opisuje, ako hlaveň pištole upravoval.

15:35 - Spontánne sa M. Sehnal k vražde vyjadriť nevie. Prokurátor sa ho pýta, čo mal urobiť so zbraňou. „Moja úloha bola, že som mal vyrobiť komponent do zbrane. Tomáš s Mirom ma asi v septembri 2007 vyhľadali s požiadavkou, či by som im vedel vyrobiť hlaveň, na ktorú by sa dal namontovať tlmič. Odmietal som, s tým, že som vedel, že by šlo o trestný čin a že ani neviem, či by som vedel hlaveň vyrobiť,“ začína M. Sehnal.

15:32 - Po krátkej prestávke bude vypovedať Marián Sehnal, obrábač kovov, ktorý môže objasniť pôvod zbrane, ktorou boli Ján Kuciak a Martina Kušnírová zavraždení. „Tomáš Szabó je môj bývalý spolužiak zo základnej školy a dobrý kamarát z detstva.“

15:20 - „Svedecká výpoveď sa nezhoduje s tým, čo hovoril Miroslav Marček, ja som 18. februára vo Veľkej Mači nebol. Svedok účelovo klame kvôli peniazom, ktoré štát sľúbil ako odmenu pri odhalení vrahov,“ hovorí Tomáš Szabó. Má tým na mysli milión eur, ktoré krátko po vražde položil na stôl expremiér Robert Fico na tlačovej konferencii v prítomnosti vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

15:16 - Pýtať sa bude aj M. Kočner. Výpoveď tohto svedka sa ho nijako priamo netýka, napriek tomu sa ho pýta. Pôsobí to trochu dojmom, akoby nemohol odolať a chcel sa trochu zahrať na detektíva. „Písali sme si so šéfom, že asi v pondelok neprídem do práce,“ hovorí a prítomní sa smejú.

15:10 - R. Nyitraya sa sudkyňa pýta, na základe čoho si pamätá tvár T. Szabóa. Povedal, že nevie. Ďalej vysvetľuje, prečo sa rozhodol, že pôjde vypovedať. Bolo to asi mesiac po vražde, keď sa rozpamätal na to, že videl na čerpacej stanici auto, ktoré policajti hľadali.

15:06 - Obhajca M. Kočnera Marek Para sa pýta, či R. Nyitray videl obžalovaných v médiách, bude sa snažiť spochybniť jeho opoznanie obžalovaného T. Szabóa. Obhajcovia sa zbytočne nevypytujú, zisťujú len čo najväčšie podrobnosti, aby mohli čo najlepšie spochybniť svedeckú výpoveď.

15:03 - Prebieha opis vodiča, ktorého svedok videl v aute na čerpacej stanici. Hovorí, že by ho spoznal. Sudkyňa vyzýva R. Nyitraya, aby sa popozeral po súdnej sieni. Svedok ukázal na Tomáša Szabóa, ktorý sedí v pojednávacej miestnosti. Ide o zaujímavý okamih, je to netradičný postup na súdnom pojednávaní.

15:00 - „Najprv ma upútalo to auto, kamarátovi rodičia majú presne také auto. Preto som sa na neho pozrel, či to nie je ich auto, ale potom som videl značku z Komárna,“ opisuje R. Nyitray stretnutie s autom na pumpe.

14:55 - „Nikdy pred tým som J. Kuciaka a Martinu Kušnírovú nevidel, len ich autá mi ukázali, že sú noví tí ľudia,“ hovorí R. Nyitray. Prokurátor sa ho pýta, či je ulica slepá, alebo priechodná. R. Nyitray odpovedá rovnako, ako keď vypovedal M. Marček, teda, že ulica nie je slepá, ale ani nie priamo priechodná.

14:51 - Svedok opisuje, že videl vodiča tohto auta, ktorý mal neoholenú tvár, rolák a tmavé oblečenie. „Kúpil som si cigarety a išiel som domov do Veľkej Mače. Išiel som trochu rýchlejšie, asi 120 kilometrov za hodinu a predbehol som ho, ako išiel veľmi pomaly, asi len 20 kilometrov za hodinu,“ pokračuje R. Nyitray. „Preto som pribrzdil, chcel som vidieť, kam ide, bol čudný s tou pomalou jazdou a cudzou značkou. Urobil som jedno kolo vo Veľkej Mači, prešla asi minút a išiel som domov. Zaparkoval som auto presne do tej ulice, kde sa to celé stalo. V tom čase išiel J. Kuciak z domu preč. Vtedy som nevedel, ako vyzeral, ako sa volá, len som vedel, že tam bývajú nejakí noví susedia. To je všetko. Vtedy som J. Kuciaka videl prvý aj posledný raz. Mal Volkswagen Passat 2003 s bytčianskou značkou a okuliare.“

14:49 - „18. februára 2018 v neskorých večerných hodinách asi o 22:30 som vchádzal na čerpaciu stanicu Slovnaft v Sládkovičove. V tom čase tam stálo jedno auto. Bol to Peugeot Partner svetlomodrej farby s komárňanskou značkou. Stál na mieste pre invalidov, ja som zaparkoval vedľa neho,“ hovorí R. Nyitray. Trochu sa trápi so slovenčinou, rozpráva pomaly.

14:45 - Vypovedať budú svedkovia René Nyitray a Marián Sehnal. René Nyitray pôjde ako prvý. Marián Sehnal je kovoobrábač, ktorý mal upravovať vražednú zbraň.

14:38 - Sudkyňa sa pýta, či mal M. Kočner v areáli vyhradené aj nejaké ubytovacie priestory. E. Schwartz odpovedá, že mal vyhradené priestory v technickej budove, rovnako, ako on a tretí spolumajiteľ Michal Kresťanko. Výpoveď E. Schwartza sa končí.

14:36 - „Ako často chodieval do Báču M. Kočner?“ pýta sa D. Lipšic. „Keď mal chuť, prišiel hrať, v lete bol mimo, na jeseň zase chodil hrať. Niekedy sa stalo, že doletel ako víchor, prezliekol sa, niekedy si prišiel odpáliť len pár loptičiek na tréningovú plochu.“ E. Schwartz zo seba vydáva aj dramatické nasadenie, niekedy imituje konverzácie so svojimi zamestnancami a svoje odpovede.

14:34 - Verejnosť sa dozvedá podrobnosti o tom, ako prebiehali stretnutia A. Zsuzsovej a M. Kočnera. Opakuje, že mu nosila „včelie produkty, propolis a podobné somariny.“

14:31 - D. Lipšic sa pýta, či bol M. Kočner golfista a prečo kupoval podiel vo Weltene. „Nebol a asi na biznis.“

14:30 - Obhajoba má minimum otázok, žiadna z nich nepôsobí dojmom, že by mohli nejako zásadne ovplyvniť vývoj procesu.

14:28 - Po prokurátorovi sa bude pýtať M. Kočner. Začína otázkami na stavebné úpravy areálu a bunkrov - pieskových prekážok na jamkách. Zaujíma ho počet pracovníkov na ihrisku. M. Kočner E. Schwartza oslovuje „pán svedok“, E. Schwartz M. Kočnerovi tykal.

14:26 – Prokurátor sa pýta na detaily, kde parkoval červený Mercedes, kde parkovalo Bentley M. Kočnera a ako vyzerali autá. Snaží sa tým podporiť dôveryhodnosť výpovedí. Zaujíma ho hlavne parkovanie M. Kočnera a A. Zsuzsovej. Je možné, že tieto slová ešte budú mať hlbší zmysel v ďalšom priebehu procesu.

14:19 – E. Schwartz hovorí o pani, ktorá do Báču chodila na červenom Mercedese. „Personál hovoril, že po zverejnení fotky A. Zsuzsovej personál hovoril, že do Báču chodila za M. Kočnerom A. Zsuzsová, hovorili to aj kosiči a všetci, ktorých som stretol,“ hovorí E. Schwartz.

14:16 – „Stretával sa M. Kočner v golfovom areále aj s nie bežnými členmi?“ pýta sa prokurátor. „Áno, na začiatku mi bol predstavený Dobroslav Trnka s tým, že je vášnivý rybár, aby sme mu tam povolili rybačku. Potom tam boli ešte aj nejaké neznáme osoby. Stretával sa tam aj s nejakou ženou. Nemôžem povedať konkrétne, ktorá to bola osoba. Stretával sa tam s jednou pani, ktorá tam za ním prišla. Osobné stretnutia vyzerali tak, že pani tam prišla, odovzdala M. Kočnerovi balíček, za čo dostala peniaze,“ hovorí E. Schwartz.

14:13 – Výsluch sa dotýka fungovania areálu golfového rezortu Welten v Báči. E. Schwartz hovorí, že po vstupe M. Kočnera do klubu niektorí členovia a golfisti odišli kvôli jeho zlej povesti.

14:10 – „Tatra banka z ničoho nič zrazu začala požadovať jednorazové splatenie úveru. To nám narobilo problémy, podmienky úverovej zmluvy sa plnili čiastočne. Istina sa platila, s úrokmi boli problémy. Rokovania prebiehali, mali sme vybavený úver, napriek tomu sme museli areál predať,“ opisuje vstup M. Kočnera do Báču E. Schwartz. – „Tatra banka z ničoho nič zrazu začala požadovať jednorazové splatenie úveru. To nám narobilo problémy, podmienky úverovej zmluvy sa plnili čiastočne. Istina sa platila, s úrokmi boli problémy. Rokovania prebiehali, mali sme vybavený úver, napriek tomu sme museli areál predať,“ opisuje vstup M. Kočnera do Báču E. Schwartz.

14:08 – Bola to expresná výpoveď, už sa aj skončila. Nasledovať bude Erik Schwartz, ktorý mal upravovať vražednú zbraň. „Pána Kočnera poznám dlhšie, zoznámil ma s ním jeden starý kamarát. Potom došlo k dlhšej odmlke a opätovne sme sa kontaktovali, až keď M. Kočner vstúpil do golfového areálu Báč. Ja som bol pôvodný majiteľ, ja som ten areál vybudoval, tam sme sa stretávali,“ hovorí E. Schwartz.

13:59 – Vypovedá svedok Andrej Tóth, ktorý pracoval ako manažér reštaurácie v Báči. Dosvedčuje stretnutia M. Kočnera a A. Zsuzsovej v priestoroch golfového rezortu Welten.

12:49 – „Všetky vyjadrenia obžalovaného smerujú k tomu, aká veľká je jeho frustrácia zo slovenských novinárov. To hovorí za veľa,“ uzatvára R. Kvasnica. Výpoveď J. Haščáka sa končí. Nasleduje hodinová prestávka na obed.

12:46 – „Domnievame sa, že dôvodom, pre ktorý M. Kočner pracoval na odstránení L. Kyselicu z tímu Gorila, bolo chrániť P. Ruska v prípade údajnej objednávky vraždy S. Volzovej,“ hovorí D. Lipšic. R. Kvasnica ho dopĺňa slovami, že výpoveď J. Haščáka má podľa neho význam, hoci bola opatrná. „Výpoveď, že obžalovaný mal informácie o stave vyšetrovania, podporuje výpovede svedka Z. Andruskóa a P. Tótha, ktorí hovoria, že M. Kočner mal informácia o stave konania.“

12:43 – M. Kočner pokračuje v kritizovaní práce novinárov. Jeho tvrdenia sú veľmi všeobecné a nie je jasné, čo tým myslí. Zdá sa, že mu ide o to, aby ilustroval, ako mu všetci novinári krivdia a píšu klamstvá. Spôsob, aký zvolil na ilustráciu svojich tvrdení, je zvláštne. Ponáša sa na klamstvo.

13:37 – M. Kočner sa vyjadruje k výpovedi J. Haščáka. „Bavil som sa so svedkom a pýtal som sa ho, ako je možné, že redaktorka TRENDU má k dispozícii materiál z vyšetrovania kauzy na Donovaloch. Sťažoval som sa mu na to, že som s redaktorkou telefonoval a pýtala sa ma na nejaké veci. Ona uverejnila vetu, že skutok sa nestal, hovorila, že má uznesenie vyšetrovateľa. Citovala mi z vyjadrenia, kde bolo napísané, že skutok nie je trestným činom. Pýtal som sa, prečo to tak napísala, ona na to, že lebo sa to tak lepšie predáva a skutok sa nestal znie lepšie v médiách,“ hovorí M. Kočner. Jeho slová o tom, že toto konštatovanie je klamstvo, sú nezmyselné. Z jeho strany ide o snahu ilustrovať zaujatosť novinárov, no význam celej kauzy Donovaly tento jeho príbeh nijako nemení. Podstatou bolo, že vyšetrovatelia Štefan Jombík a Jaroslav Barochovský zametali pod koberec prehrešky M. Kočnera. Práve o tom bol aj predmetný článok.

13:34 – D. Lipšic sa pýta, aký bol motív M. Kočnera, aby pracoval na odj***ní čuráka. „Nepamätám si presne, ale aj M. Kočner mal nejaký spor s P. Frischom, tam bola nejaká animozita medzi nimi. Súviselo to s P. Forischom. Jeden z dôvodov ich zlého vzťahu bol, že P. Forisch a J. Feranc pracovali pre Jozefa Rajtára, ktorý rázne vystupoval proti M. Kočnerovi,“ hovorí J. Haščák, no neodpovedá presne na otázku. „Viem, kam vaša otázka smeruje, no nespomínam si na to, že by mi M. Kočner prezentoval, že chce pomôcť P. Ruskovi. Skôr som mal pocit, že to smeruje na P. Forischa.“

12:32 – R. Kvasnica objavil rozpor vo výpovedi J. Haščáka, preto to, na čo prišiel, predkladá prokurátorovi. On ako zástupca poškodených rozpory vo výpovediach odstraňovať nemôže.

12:26 – Zástupca Z. Kušnírovej sa pýta na to, čo si J. Haščák predstavil, keď si prečítal v správe slovo „odj***ť“. J. Haščák bol na to veľmi dobre pripravený a prítomným spravil krátky výklad mnohovýznamovosti slova j***ť a jeho variácií. Zastavila ho až sudkyňa. Podstatou bolo, že slovo v správe nepochopil vo význame zavraždiť.

12:23 – „N. Bödör patrí do širšieho okruhu mojich kamarátov. To znamená, že sa s ním sporadicky stretnem a keď potrebuje pomoc, pomôžem mu,“ hovorí J. Haščák.

12:22 – D. Lipšic sa vracia aj k správe o odj****í čuráka. J. Haščák na to odpovedal, že si povedia, keď budú spolu. „To už presne neviem, asi to, že nejako komunikoval s P. Forischom a ten mu potvrdil informácie o komunikácii s vyšetrovateľom L. Kyselicom,“ hovorí D. Lipšic.

12:20 – D. Lipšic sa pýta na zmenky Penta funding, ktoré vlastní M. Kočner. J. Haščák netuší, kde zmenky sú a čo sa s nimi momentálne deje. Súd by sa to mal dozvedieť v priebehu pondelka.

12:15 – „Prehrával vám M. Kočner na vašich stretnutiach zvukové alebo obrazovozvukové záznamy?“ pýta sa D. Lipšic. Otázkou poukazuje na to, že M. Kočner mal pre J. Haščáka zabezpečiť, aby sa na verejnosti neobjavila nahrávka odpočúvania z kauzy Gorila. O tejto veci sa preriekol aj v rozhovore pre Aktuality.sk, kde sám od seba povedal, že mal za nahrávku zaplatiť milión eur. Na súde však odmietol, že by pre neho niečo M. Kočner zabezpečoval.

12:14 – J. Haščák hovorí o portále Lipšicovo stádo, ktoré obsahovalo prepisy správ medzi novinármi a D. Lipšicom či G. Grendelom. Spomenul si aj na platformu Na pranieri, no nič viac o nej povedať nevie. O sledovaní novinárov sa podľa vlastných slov J. Haščák dozvedel až po vražde.

12:11 – J. Haščák sa ďalej pýta na okolnosti preradenia Martiny Ruttkayovej z Plus 7 dní do Plus 1 deň. Išlo o konflikt medzi ňou a ostatnými členmi redakcie, keď M. Ruttkayová vypovedala na polícii, kde vyzradila svoje zdroje. „Neviem o tom, že by sa M. Ruttkayová dohadovala s M. Kočnerom na článkoch alebo by od neho dostávala peniaze,“ hovorí J. Haščák. Komunikácia medzi M. Kočnerom a M. Ruttkayovou hovorí o opaku.

12:09 – Pýtať sa bude D. Lipšic. Pýta sa na aplikácie, cez ktoré komunikovali. Na rozdiel od N. Bödöra J. Haščák odpovedá bezprostredne: „SMS, Whatsapp a Threema. A tuším aj mail, ale nie som si istý.“

12:08 – Sudkyňa sa J. Haščáka na záver pýta, či súhlasí so zverejnením svojej komunikácie s M. Kočnerom. Ten odpovedá, že by si ju najskôr musel prečítať.

12:06 – „Pamätám si na reakciu M. Kočnera v prípade týždenníka TREND, keď po mojom odporučení, že sa má brániť v súlade so zákonom, povedal, že podá žaloby. Ostatné reakcie boli podráždené, používal vulgárne slová, ale nikdy v žiadnej z tejto komunikácie, ani písomnej, som nenadobudol pocit, že by sa fyzicky vyhrážal redaktorom, alebo by im hrozil nejakou ujmou,“ vypovedá J. Haščák.

12:03 – M. Kočner svoje dosiahol, nikto ďalší zo strany obžalovaných sa pýtať nechce. Otázky bude klásť predsedníčka senátu R. Sabová. Pýta sa na články J. Kuciaka. J. Haščák si nespomína, že by mu niekedy M. Kočner hovoril o článkoch J. Kuciaka.

Detaily o vražednej zbrani. Slová kamaráta potvrdzujú vinu Szabóa

Jaroslav Haščák Zdroj: TASR

12:00 – M. Kočnerovi sa stále nedarí docieliť to, aby J. Haščák povedal to, čo chce. Tentoraz jeho otázku námietkou zrušil R. Kvasnica. M. Kočner sa pýta, či J. Haščák zažil situáciu, kedy niekto z novinárov v jeho portfóliu napísal klamstvo. „Otázka neprávd je komplexnejšia. Ale, žiaľ, aj médiá, ktoré máme v portfóliu, pri informovaní skĺzavajú do tendenčného informovania rovnako ako všetky médiá,“ hovorí J. Haščák.

11:55 – „Prečo ste médiá kupovali?“ pýta sa M. Kočner. „Využili sme príležitosť, že v čase transformácie sa printové a online médiá dostali pod ekonomický tlak,“ obšírne opisuje svoju motiváciu. M. Kočnera ďalej zaujíma, čo obsahuje etický kódex novinárov. Chce sa dostať k tomu, aby povedal, že novinári nemôžu klamať, čo je samozrejmosť. M. Kočner totiž neustále tvrdí, že novinári v jeho veciach klamú.

11:51 – Pýtať sa bude M. Kočner. Môže to byť zaujímavá konfrontácia. M. Kočner sa pýta, akú mienku mal J. Haščák o dôveryhodnosti a hodnovernosti médií na Slovensku v čase, keď Penta médiá kupovala. „Takú, ako teraz. Som presvedčený o tom, že médiá zohrávajú kľúčovú rolu v demokratickom usporiadaní Slovenska a sú v pozícii strážneho psa demokracie nenahraditeľné,“ začína J. Haščák. Kvalita médií je podľa neho rôznorodá, postupne jednotlivé médiá hodnotí, sústredí sa len na printové, respektíve online médiá.

11:49 – J. Haščák pokračuje v opisovaní vzťahov medzi P. Forischom a M. Kočnerom, ktoré nesúvisia priamo s kauzou vraždy. Napriek tomu sa prokurátor pýta, o čo ide v tomto spore. Aj to sú dôležité informácie na dokreslenie celej situácie.

11:44 – „M. Kočner mi vravel, že má informácie o stretnutiach L. Kyselicu s P. Forischom a ostatnými, následne bol podaný podnet na prešetrenie týchto informácií inšpekciou ministerstva vnútra. Okrem predmetnej správy ‚Inak, pracujem na odj****í čuráka‘ si na zvyšok komunikácie nepamätám,“ hovorí J. Haščák. Opakuje to, čo už dávnejšie povedal v rozhovore pre Aktuality.sk, že si najskôr na správu nespomenul a až neskôr sa rozpamätal. Teda predmetná správa súvisela s odstránením L. Kyselicu z vyšetrovania vraždy S. Volzovej.

11:40 – „Právnik, ktorý P. Ruska zastupoval v kauze Gamatex, spolupracuje aj so mnou, a tak sme to rozoberali. On mi vravel, že je nezmysel, že si mal P. Rusko objednať vraždu S. Volzovej,“ pokračuje J. Haščák. Zachádza do detailov v prípade kauzy, v ktorom sa bude pokračovať tento piatok. „Z verejných zdrojov som sa dozvedel, že sa P. Ruska pýtajú aj otázky ohľadom kauzy Gorila a korupcie pri privatizácii Slovenských elektrární, čo je spájané aj s mojou osobou. Po jednom z výsluchov povedal, že mu bolo vyšetrovateľmi podsúvané, že ak bude v kauze privatizácie SE svedčiť proti nám, budú mu poskytnuté úľavy,“ hovorí. K správe o „odj****í čuráka“ sa dostáva veľmi obšírne, spomína vydieranie Mecomu a Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana.

11:38 – „Riešili sme spolu aj odstránenie nepohodlných osôb. Týkalo sa to šéfa tímu, ktorý riešil veci v spise Gorila. Na jeseň 2017 som sa z médií dozvedel, že bol zadržaný Pavol Rusko kvôli údajnej objednávke vraždy Sylvie Volzovej. Následne v médiách prebehla informácia, že to vyšetruje tím, ktorý mal vyšetrovať kauzu Gorila a že to vyšetruje Lukáš Kyselica. To mi pripadalo divné, zdalo sa mi, že v rámci organizačnej štruktúry v polícii majú rozdelené kompetencie a Kyselica sa má venovať vyšetrovaniu ekonomickej trestnej činnosti. Preto som to začal podrobnejšie sledovať,“ hovorí J. Haščák.

11:34 – „Riešili ste niekedy nejaké osoby vyšetrovateľov?“ pýta sa prokurátor. „Nespomínam si na to. Spomínam si akurát na túto kauzu, to bolo tuším v roku 2018, keď sa Kočner dozvedel, že Lipšic nás zastupuje v jednom konaní a on sa ma pýtal, či už sme s Lipšicom teraz priatelia a či to má brať nejako do úvahy. Ja som mu na to povedal, aby vypovedal podľa zákona,“ povedal J. Haščák.

11:31 – „Vedeli ste o tom, že sa chystá relácia Na pranieri?“ „Vnímal som to tak, že ide o poukázanie na pokrytectvo niektorých novinárov,“ odpovedá J. Haščák. „Preberal túto problematiku s vami?“ „Nespomínam si na to, ale neviem to vylúčiť. Informácie o tom, že sa chystá niečo na kompromitovanie novinárov, som nemal,“ tvrdí ďalej.

11:30 – J. Haščák sľúbil, že vysvetlí, prečo povedal, že nezasahovanie vydavateľa do obsahu rešpektuje len do značnej miery. Zatiaľ sa k tomu nedostal, výsluch sa už dostal ďalej.

11:26 – J. Haščák sa vyhovára, že nevie vylúčiť, že vypovedá pod vplyvom uniknutej komunikácie M. Kočnera. Ukazuje tým, že nepochybuje o tom, že uniknutá komunikácia M. Kočnera je autentická. Ide o odpoveď na otázku, či sa J. Haščák M. Kočnerovi snažil vysvetliť, ako sa má k novinárom stavať. „Vysvetľoval som mu, že kultúra v redakcii je iná, novinári sa cítia nositeľmi obsahu a do obsahu sa zasahovať nemá, čo sme v značnej miere rešpektovali. Sľúbil som Kočnerovi, že dozriem na to, aby jeho žiadosti o objektivitu nezostali niekde v šuplíku,“ odpovedá J. Haščák.

11:24 – „Nikdy som nemal dojem, že by pracoval so zdrojmi, ktoré by mali charakter informácií, ktoré nie sú verejne dostupné. O článkoch Kuciaka sme sa nikdy nerozprávali. Neviem vylúčiť, či mi o práci Kuciaka hovoril Kočner,“ pokračuje J. Haščák. Hovorí, že 95 percent komunikácie sa týkalo článkov v médiách, ktoré Penta ovláda.

11:21 – „Ohľadom Kočnera som začal vnímať, že Aktuality.sk a obzvlášť J. Kuciak venovali výraznú pozornosť aktivitám Kočnera. Články Kuciaka som vnímal tak, môj dojem bol, že jeho články boli veľmi analytické. Väčšina novinárov pokrýva podnikateľský sektor veľmi povrchne, zvlášť noviny, ktoré sa nešpecializujú na podnikanie. Články Kuciaka mi pripadali skôr analytického charakteru, vedel pracovať s dátami, ktoré boli verejne dostupné, vedel ich skladať do obrazu, ktorý dával zmysel. Mal som pocit, že si robí domácu úlohu,“ hovorí J. Haščák.

Detaily o vražednej zbrani. Slová kamaráta potvrdzujú vinu Szabóa

Jaroslav Haščák Zdroj: TASR

11:20 – „Intenzívne sme komunikovali o článku v týždenníku TREND a jeho biznise na Donovaloch. Tuším ho písala Zuzana Petková v spolupráci so Xéniou Makarovou a týkal sa podnikania Kočnera na Donovaloch a toho, že podnikanie mohlo nasvedčovať trestnému činu krátenia dane,“ hovorí J. Haščák. S menom J. Kuciaka sa v tomto prípade podľa vlastných slov nestretol. Spomínaný článok si môžete prečítať priamo tu.

11:19 – Pokračuje opisom ďalších príkladov, v ktorých komunikoval s M. Kočnerom. Išlo o situácie, ktoré sa priamo dotýkali M. Kočnera a J. Haščák opisuje, čo od neho žiadal a čo robil.

11:13 – „Mali sme diskusiu o týždenníku TREND, ktorý uverejnil niekoľko, možno pár desiatok, kritických článkov k podnikaniu Kočnera. On mal výhrady k tomu, akou formou o ňom TREND informoval aj ku konkrétnym skutočnostiam, ktoré boli obsahom tohto článku. Chcel využiť náš vzťah na to, aby som vplýval na šéfredaktora a tieto výstupy boli menej kritické,“ hovorí J. Haščák.

11:10 – „Rozprávali ste sa s Kočnerom o médiách?“ „Áno, často,“ odpovedá Haščák. „Súvisí to s rokmi 2015 až 2016 a s tým, ako naše médiá informovali o Kočnerovi.“ Prokurátor J. Haščáka vyzýva, aby bol podrobnejší. Pred tým, ako odpovie, obšírne opisuje, že verejnosť má dojem, že má vplyv na médiá, ktoré vlastní Penta. Hovorí, že to nie je pravda.

11:08 – „Naša štruktúra je relatívne robustná, Penta vlastní cez niekoľko spoločností akcie vydavateľstiev,“ opisuje J. Haščák. Prokurátor sa ho pýta, aby vysvetlil, aký vplyv a dosah má Penta na svoje médiá. „Valné zhromaždenia, zástupcovia, ktorí pracujú v Pente, sú v dozorných orgánoch niektorých z týchto vydavateľstiev,“ odpovedá J. Haščák.

11:06 – J. Haščák sa ohradil voči výroku, že by vlastnil médiá alebo bol do nich nejakým spôsobom priamo zaangažovaný. „Som len akcionárom spoločnosti, ktorá je spojená s vydavateľstvom News and media holding,“ hovorí J. Haščák. Prokurátor aj sudkyňa sa pýtajú, či mala Penta záujem odkúpiť aj portál Aktuality.sk. J. Haščák hovorí, že si na to nespomína.

11:03 – J. Haščák opisuje biznis Penty a jej firiem. „Jeden z dlhov, ktoré používame pri financovaní aktivít, je takzvaný retailový dlh, teda predajom dlhopisov,“ vysvetľuje J. Haščák. M. Kočner vlastní zmenky Penta funding. „Nemám vedomosť o tom, kto sú klienti, ak to nie sú moji známi, alebo mi to nepovedia,“ hovorí J. Haščák s tým, že nevedel, že M. Kočnerovi dlhujú asi 10 miliónov eur.

11:00 – „Frekvencia komunikácie závisela od toho, ako o ňom práve písali naše médiá,“ hovorí J. Haščák. Do portfólia skupiny Penta patrí vydavateľstvo News and media holding, ktoré vydáva aj TREND. J. Haščák opakuje, že je pripravený odpovedať na konkrétnejšie otázky, dá sa z toho vyčítať, že očakáva otázku na správu o odj****í čuráka, ktorú mu v januári 2018 poslal M. Kočner. Už skôr v rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že išlo o komunikáciu ohľadom vyšetrovania zmeniek, nie o J. Kuciakovi.

10:57 – Podobne ako N. Bödör aj J. Haščák je pripravený odpovedať na otázky. Na prvé počutie pôsobí žoviálnejšie, má oveľa kultivovanejší prejav ako N. Bödör. „Naše stretnutia s Kočnerom boli dlhodobo náhodné, až po roku 2009 alebo 2010 boli naše stretnutia pravidelnejšie, keď sa stal klientom našej banky (Privat banka, poznámka redakcie),“ hovorí J. Haščák. V rokoch 2017 a 2018 sa podľa svojho kalendára s M. Kočnerom stretol osemkrát. „Komunikovali sme telefonicky a cez aplikácie relatívne pravidelne. Je mi to ťažko odhadnúť, komunikáciu si mažem, ale je to na asi dvojtýždňovej báze,“ dodal.

10:56 – „Pána Kočnera poznám asi od roku 1998, niečo vyše 20 rokov. Patril do okruhu mojich širších známych, kamarátov, udržiaval som s ním bližší kontakt,“ hovorí J. Haščák. Začína spontánnou časťou svojej výpovede. „O skutku mi nebolo do jeho zverejnenia známe nič a nič bližšie k nemu neviem.“

10:54 – Pojednávanie pokračuje ďalej, nasledovať bude výsluch J. Haščáka, šéfa skupiny Penta.

Detaily o vražednej zbrani. Slová kamaráta potvrdzujú vinu Szabóa

Jaroslav Haščák a Norbert Bödör Zdroj: TASR

10:33 – Nasleduje 20-minútová prestávka

10:31 – J. Vestenická, obhajkyňa A. Zsuzovej, sa dostala k slovu, len stroho konštatuje, že N. Bödör vyvrátil svedectvo P. Tótha. R. Kvasnica upozorňuje, že N. Bödör najskôr v prípravnom konaní vypovedal, potom nie a teraz znova vypovedal. „Je to práve tento svedok, ktorý vedel o postupe vyšetrovacieho tímu a o tom, že sa chystá zásah. Myslím si, že táto výpoveď má podstatný význam. Tvrdenie o tom, že bolo verejne známe, že zasiahnu špeciálne jednotky, aby dvoch obžalovaných zaistili a predviedli."

10:28 – R. Kvasnica vyzvedal, v ktorých kaviarňach sa N. Bödör dozvedel to, že polícia vypátrala podozrivých z vraždy a kto mu to povedal. Verejnosť sa to nedozvedela. Obžalovaní ani ich obhajcovia sa k svedectvu N. Bödöra nevyjadrujú. D. Lipšic hovorí, že jeho výpoveď je nedôveryhodná.

10:25 – Sudkyňa rozhodla, že v tomto štádiu konania sa prepis Threemy čítať nebude. Neznamená to, že by sa Threema nečítala vôbec, ale v tomto okamihu to ešte nebude.

10:23 – „Kočner sa rád prezentoval na verejnosti, tak asi preto chcel vstúpiť do politiky,“ hovorí N. Bödör. Články J. Kuciaka podľa neho neovplyvnili jeho podnikanie. Nevie ani o tom, že by články J. Kuciaka ovplyvnili biznis M. Kočnera. Zo strany prokurátora je to všetko, obhajoba ani obžalovaní sa nič pýtať nechcú.

10:20 – Prokurátor V. Turan sa opätovne vypytuje na detektívnu službu N. Bödöra. „Ja mám pocit, že odpovedám za vás,“ konštatuje prokurátor. „Robia vaši zamestnanci ešte niečo iné?“ „Nie som si istý,“ odpovedá svedok. „Robili vaši zamestnanci ešte niečo iné, okrem ochrany nákupného centra Mlyny?“ „Nemám také vedomosti,“ tvrdí N. Bödör.

10:19 – „O chystanom zákroku policajtov som nevedel, ale dva mesiace pred tým sa to v Bratislave rozprávalo verejne. Niekde som to počul, že polícia má podozrivých a chystá sa zákrok,“ pokračuje N. Bödör v odpovediach na otázky prokurátora.

10:14 – Otázky kladie Roman Kvasnica, zástupca Zlatice Kušnírovej. Zdá sa, akoby chcel trochu N. Bödöra provokovať, vyhovára sa na to, že poriadne nepočuje. Na miestach pre verejnosť je počuť a rozumieť veľmi dobre. Žiada N. Bödöra, aby vymenoval všetkých bývalých funkcionárov Policajného zboru, s ktorými sa pozná.

10:10 – D. Lipšic sa naďalej pýta na konkrétne veci, komunikáciu z Threemy a mnohé medializované udalosti. N. Bödör všetko popiera. D. Lipšic preto navrhuje prečítať časť komunikácie z aplikácie Threema, v ktorej sa má N. Bödör rozprávať s M. Kočnerom. Sudkyňa chce pokračovať vo výsluchu, navrhovaný dôkaz išla pohľadať asistentka.

10:08D. Lipšic sa pýta na udalosť zo zimy 2018, keď sa N. Bödör dozvedel o tom, že ho chce vypočuť polícia. „Dostal som odkaz, že policajti sledovali môj dom. Poradil som sa so svojím právnikom a išiel som na NAKA,“ tvrdí. „Prečo práve tam,“ pýta sa D. Lipšic. „Poradil mi to právnik, povedal, že pôjdeme tam, tak sme tam išli,“ dodal N. Bödör.

10:06 – „Stretli ste sa s ním vo februári 2018 na ministerstve vnútra?“ pýta sa D. Lipšic. „Nespomínam si,“ tvrdí svedok. „Poznáte špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika?“ „Stretli sme sa niekde v divadle alebo na hokeji a podobne, žiadne veci som s ním neriešil,“ odpovedá N. Bödör.

10:05 – „Vedel som, kto je bývalý riaditeľ NAKA Peter Hraško. S Róbertom Krajmerom sa poznám viac ako 20 rokov sprostredkovane cez jeho švagra z Trenčína. Stretávali sme sa nepravidelne. Boli to spoločné stretnutia, kde bolo možno 20 alebo 30 ľudí,“ odpovedá N. Bödör. „Bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka som spoznal na nejakom mítingu, nestretávali sme sa pravidelne, len na podujatiach.“

10:01 – Pýta sa Daniel Lipšic, zástupca Kuciakovcov. Zaujímajú ho majetkové pomery N. Bödöra, ale aj spôsob, akým komunikoval s M. Kočnerom. „Rôzne, osobne, telefonicky, Whatsapp, Viber... možno Signal, Threema, neviem, nespomínam si, využívam všetky aplikácie,“ hovorí N. Bödör. „Stretávate sa aj s inými bratrancami a sesternicami vašej manželky z tretieho kolena?“ pýta sa D. Lipšic. Naráža tým na to, že sa N. Bödör pravidelne stretáva s T. Gašparom, hoci sú veľmi vzdialená rodina. „Stretávam sa s bratrancami aj mojimi, z druhého, tretieho kolena, aj z manželkinej strany,“ odpovedá po námietke.

9:56 – Sudkyňa sa pýta aj na to, či vie niečo o sledovaní politikov, o ktorom hovoril P. Tóth. N. Bödör opäť odpovedá záporne. Pri otázke na detektívnu službu N. Bödör povedal, že nerozumie otázke, pričom bola jednoduchá, jasná a zreteľná. Ide o trik na získanie času na premyslenie si odpovede.

9:53 – R. Sabová sa pýta, či mal v roku 2017 detektívnu službu. „Nerozumieme vám, máte nejakú rečovú vadu?“ zvyšuje hlas na N. Bödöra sudkyňa. Do mikrofónu len šepká. Sudkyňu zaujíma, či mal nejakých zamestnancov. „Ponúkali ste M. Kočnerovi sledovanie novinárov?“ pýta sa. „Nie,“ odpovedá. „A prečo, keď máte detektívnu službu?“ pýta sa sudkyňa ďalej. „Nemám s tým nič spoločné, nechcel som sa v tom angažovať,“ znie jeho odpoveď.

9:51 – Sudkyňa sa pýta na podnikateľské aktivity N. Bödöra v roku 2017. „Som živnostník od roku 1998, podnikám v realitách, developerstve, bezpečnosti, v tom čase som bol akcionárom Kúpeľov Trenčianske Teplice a Slovakia ringu, okruhu v Orechovej Potôni,“ odpovedá N. Bödör.

Detaily o vražednej zbrani. Slová kamaráta potvrdzujú vinu Szabóa

Jaroslav Haščák Zdroj: TASR

9:49 – Prokurátor zatiaľ nemá žiadne ďalšie otázky. Pýtať sa môžu obžalovaní a ich obhajcovia, ako prvá sa ide pýtať Júlia Vestenická, obhakyňa A. Zsuzsovej. Zaujíma ju, či si N. Bödör spomenie, čo bližšie uviedol P. Tóth o komunikácii s A. Zsuzsovou. „Nič, len to, že s ňou komunikoval,“ odpovedá. Hovorí, že mu P. Tóth hovoril, že paparazzoval novinárov vrátane J. Kuciaka a bol v kontakte s A. Zsuzsovou, preto bol veľmi nervózny.

9:46 – Reč prišla na J. Kuciaka. N. Bödör hovorí, že vie, že bol novinár, ale nič konkrétnejšie neopisuje. „Ja som tie články nečítal, mňa nezaujímalo, čo o mne novinári píšu. Vždy mi len zavolal otec alebo niekto, že o mne píšu, to je všetko. Nič mi tie články nerobili,“ hovorí N. Bödör a snaží sa pôsobiť dojmom, že je absolútne nad vecou.

9:44 - „Pracovne sme s Gašparom neriešili nikdy nič. Nikdy som ho nežiadal o informácie o osobách alebo veciach, nikto ma nikdy nepožiadal, aby som takéto informácie zisťoval,“ hovorí N. Bödör. Komunikácia medzi N. Bödörom a M. Kočnerom v aplikácii Threema však ukazuje, že to nie je pravda. Obhajoba dlhodobo namieta autenticitou komunikácie, polícia aj prokuratúra ju však považuje za pravú.

9:41 – Prokurátor povzbudzuje N. Bödöra, aby sa nebál rozprávať, ak chce a aby sa ho nepýtal, či môže pokračovať vo svojom rozprávaní. Pomaly sa dostávame k tomu, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je vzdialená rodina s N. Bödör. „Moja babka a babka T. Gašpara sú sesternice,“ hovorí N. Bödör. Toto tvrdenie je v rozpore s tým, čo bolo medializované. N. Bödör priznáva, že sa s T. Gašparom stretával. „Stretávame sa ako rodina.“ Odmieta, že by mu tieto kontakty nejako pomáhali, že by niečo vďaka tomu vybavoval na polícii.

9:37 – „Potom sme sa stretli ešte asi dvakrát, pýtal sa ma, či niečo neviem, znovu sa ma pýtal na to isté, moja odpoveď bola rovnaká. Potom bolo pravdepodobne posledné stretnutie, kedy mi volal Tóth. To mohlo byť koncom septembra, ja som bol v zahraničí, pýtal sa ma, či poznám Zsuzsovú,“ pokračuje N. Bödör. Hovorí, že ho znova požiadal o stretnutie, na ktorom mu P. Tóth povedal, že bol v kontakte s A. Zsuzsovou, že bol v kontakte s A. Zsuzsovou a že paparazzoval novinárov.

9:35 – Reč prišla na známych a kamarátov M. Kočnera. N. Bödör spomenul napríklad mafiána Tomáša Rajeckého. „Tótha som pred vraždou nepoznal. Stretol som ho až v auguste 2018, o stretnutie ma požiadal Tóth. Ozval sa mi, tak som sa s ním stretol, v nejakej kaviarni v Bratislave. Pýtal sa ma, či by som nejako vedel pomôcť Kočnerovi v situácii, v ktorej sa nachádza. Ja som mu povedal, že mu pomôcť neviem, ale že ak by mala jeho manželka alebo jeho deti existenčné problémy, som ochotný mu pomôcť,“ hovorí N. Bödör s tým, že to bolo na prvom stretnutí.

9:32 – N. Bödör spomenul aj portál Na pranieri, v ktorom chcel M. Kočner pranierovať žurnalistov. Svedok Peter Tóth minulý týždeň povedal, že na sledovanie novinárov, z ktorého čerpal M. Kočner, prispel aj N. Bödör. Ten všetko popiera, hovorí, že sa nepodieľal na sledovaní novinárov, ani s ním nijako nespolupracoval. „Nepožiadal ma o finančnú pomoc pri získavaní informácií o novinároch,“ hovorí N. Bödör. Toto tvrdenie je v priamom rozpore s tým, čo hovoril P. Tóth, hoci by sa ešte možno zišla otázka, či na sledovanie neprispel dobrovoľne.

9:31 – Prokurátor sa zaujíma o to, či a ako sa mu M. Kočner sťažoval na prácu novinárov a na to, ako o ňom píšu. N. Bödör odpovedá úsečne, pôsobí dojmom, že na otázky odpovedá len v nevyhnutnom rozsahu. Keď sa zdá, že ide o nejakú citlivejšiu otázku, nespomína si.

9:28 - „Takmer vždy sme sa stretávali v nejakej reštaurácii alebo kaviarni. Nikdy sme neboli na spoločnej dovolenke, nenavštevovali sme sa ako rodiny, ani sme si nechodili na oslavy,“ odpovedá N. Bödör. Prokurátor sa pýta, či vedel, že M. Kočner je v záujme médií a či vie, že sa médiá zaujímajú aj o neho. „Ja médiá veľmi nesledujem, ale myslím si, že sa o mne niečo píše,“ odpovedá N. Bödör. N. Bödör je dlhodobo predmetom záujmu médií kvôli jeho kontaktom na polícii. Je rodina s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, podnikal so ženou expolicajta z NAKA Róberta Krajmera.

9:26 – „K vražde neviem uviesť nič, len to, čo som si prečítal v novinách,“ hovorí úsečne N. Bödör. Opakuje, že je pripravený na otázky. Svedkovia dostávajú zvyčajne priestor na to, aby sa vyjadrili ku skutku vlastnými slovami, ten N. Bödör nevyužíva. „Kočner je ukecaný, rozprávali sme sa o všetkom možnom, nemali sme nejaký biznis. Stretnutia viac vyvolával M. Kočner,“ vysvetlil.

9:25 – Výsluch N. Bödöra navrhol prokurátor, ako prvý sa bude pýtať Vladimír Turan. Pýta sa, či pozná obžalovaných. „S Marianom Kočnerom sa poznám asi desať rokov. Nespomínam si, pri akej príležitosti sme boli zoznámení. Stretávame sa nepravidelne, nikdy sme nemali obchodné aktivity a považujem ho za známeho,“ hovorí N. Bödör.

9:22 – Ako prvý pôjde vypovedať N. Bödör. Zvyšní svedkovia museli opustiť pojednávaciu miestnosť. N. Bödör sa pripravuje na svoju výpoveď, chcel si prisunúť stoličku bližšie k stolu, no tá je pripevnená k zemi. Musí si teda len sadnúť na jej okraj tak, aby mohol hovoriť zreteľne do mikrofónu.

9:16 – Sudkyňa práve svedkov poučuje o ich právach a povinnostiach. Okrem iného im zdôrazňuje, že nemusia vypovedať, ak by to znamenalo, že im alebo ich blízkym bude hroziť trestné stíhanie. Vo všeobecnosti sa očakáva, že takáto výhrada teraz pri niektorých svedkoch môže nastať.

9:05 – Zasadací poriadok obžalovaných sa v porovnaní s minulým týždňom zmenil. Prvá lavica z pohľadu sudkyne zostala voľná, najbližšie k nej sedí M. Kočner. Najďalej od nej zasa sedí T. Szabó. „Pán príslušník z ochrany, prosím, presadnite si, nevidím na obžalovaného,“ povedala na začiatku predsedníčka senátu Ružena Sabová. Potvrdzuje tým svoju povesť prísnej a nekompromisnej sudkyne.

Detaily o vražednej zbrani. Slová kamaráta potvrdzujú vinu Szabóa

Norbert Bödör Zdroj: TASR

8:58 – V pojednávacej miestnosti už sedí pripravený Jaroslav Haščák aj Norbert Bödör. Práve priviedli obžalovaných M. Kočnera a T. Szabóa. A. Zsuzsová aj M. Marček požiadali predsedníčku senátu, aby konala v ich neprítomnosti.

8:31 – Počas štvrtého dňa procesu bude znova pojednávacia miestnosť poriadne zaplnená. V priestoroch, kde čakajú novinári a verejnosť, už nie sú žiadne voľné miesta na sedenie. Niektorí, poučení z minulého týždňa, majú so sebou podsedáky. Presedieť celý deň na tvrdej drevenej lavici nie je nič príjemné.

8:23 – Pred budovou Justičnej akadémie, v ktorej proces v prípade vraždy J. Kuciaka, M. Kušnírovej a P. Molnára prebieha, nastal rozruch. Novinári čakajúci pred vchodom si pomýlili jedného z prichádzajúcich ľudí s Norbertom Bödörom. Jeho fotografií v médiách je pomerne málo, preto bude jeho tvár cenným úlovkom.

Najdôležitejšie udalosti z doterajšieho priebehu pojednávania

  • Peter Tóth, jeden z najdôležitejších svedkov svedčiacich v neprospech Mariana Kočnera, obšírne porozprával o sledovaní novinárov aj o tom, ako komunikoval s A. Zsuzsovou, stretol sa aj s N. Bödörom.
  • P. Tóth tiež opísal, ako mal u sudcu Ústavného súdu M. Mamojku vybavovať prepustenie Kočnera z väzby
  • Z. Andruskó potvrdil, že podľa jeho informácií mal byť objednávateľom vrážd Marian Kočner.
  • Jeden z obžalovaných, Miroslav Marček, sa pred súdom priznal ku všetkým skutkom.
  • M. Marček podrobne opísal, ako zavraždil J. Kuciaka, M. Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára.
  • Rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej žiadajú od poškodených náhradu nemajetkovej ujmy vo výške milión eur.
  • Online prenos z tretieho dňa procesu nájdete tu.
  • Online prenos z druhého dňa procesu nájdete tu.
  • Online prenos z prvého dňa procesu nájdete tu.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.