Dánska premiérka Mette Frederiksenová si čiastočne nechala napísať prejav v parlamente četovacím robotom ChatGPT. Jej reč sa pritom týkala práve umelej inteligencie (AI) a priznanou výpomocou chcela upozorniť na význam aktuálne často diskutovanej technológie. Podobné gesto s rovnakým zámerom urobil aj taliansky senátor Marco Orlando, ktorý svojim kolegom prečítal prejav napísaný populárnym četbotom.
Sociálna demokratka využila pomoc četovacieho softvéru pre úvod svojho príhovoru, informovala agentúra DPA. Politička tak chcela poukázať na význam umelej inteligencie v rozprave na záver parlamentného roka. Je fascinujúce a zároveň desivé, čo už AI umožňuje, povedala Frederiksenová.
Premiérka uviedla, že umelá technológia dokáže za niekoľko sekúnd napísať prejav, vyriešiť úlohu na univerzite alebo vypracovať správu. A to všetko tak presvedčivo, že ľudia sotva dokážu uveriť tomu, že za tým nie je človek, ale stroj, upozornila Frederiksenová.
„Umelá inteligencia už nie je budúcnosť. Je to skutočnosť, “ vyhlásila šéfka dánskej vlády. „A zmení našu spoločnosť v rozsahu, ktorý jednoducho ešte nechápeme,“ dodala Frederiksenová.
Začiatok verejnej debaty
Rovnako Orlando, senátor za taliansku centristickú stranu Akcia (Azione), v stredu prečítal text, ktorý napísal ChatGPT, aby „začal vážnu verejnú debatu“. Dodal, že „chcel svojich kolegov upozorniť na udalosť, ktorá je svojím spôsobom historická“.
„Prejav, ktorý ste práve počuli, nie je môj. Aby som bol úprimný, nie je to ani produkt ľudskej inteligencie, je to produkt algoritmu zo systému umelej inteligencie ChatGPT4,“ povedal. „Tento prejav je zamýšľaný ako provokácia k začatiu vážnej verejnej debaty v Taliansku a k analýze etických, ekonomických a sociálnych dôsledkov používania umelej inteligencie,“ dodal senátor.
Svoj prejav Orlando zakončil výzvou k vyváženému prístupu k technologickým inováciám, ktorý by bral do úvahy tak príležitosti, ako aj riziká spojené s využívaním umelej inteligencie. Talianske úrady začiatkom apríla nariadili zastaviť prevádzku systému ChatGPT v Taliansku pre podozrenie z nezákonného zhromažďovania osobných údajov používateľov. Na konci mesiaca však četbot opäť sprístupnili.
ChatGPT sa objavil v novembri a rýchlo sa stal terčom záujmu užívateľov, na ktorých zapôsobila jeho schopnosť zrozumiteľne odpovedať na zložité otázky či písať kódy. Skupina podnikateľov a odborníkov, vrátane šéfa spoločnosti OpenAI, ktorá četovacieho robota vyvinula, v utorok varovala pred hrozbou „zániku“ ľudstva, ktorú vzostup tejto technológie predstavuje. Podľa iných expertov sú ale ich obavy prehnané.
