Pôvodné informácie dánskych médií spred viac ako troch týždňov korigoval vo štvrtok smerom nahor riaditeľ daňového úradu vo vyjadrení sa pre verejnoprávny Dánsky rozhlas.

Finančné prostriedky za materiály, ktoré obsahujú podľa odhadu tamojších daňových orgánov údaje o 500 až 600 poplatníkoch krajiny, zaplatili anonymnému informátorovi. Ide zhruba o 200-tisíc dokumentov.

Dánsky daňový úrad sa však nerozhodol pre túto transakciu „naslepo", najskôr si vyžiadal od informátora vzorku, aby sa presvedčil, že ide o adekvátne použiteľné materiály.

Hovorca inštitúcie pre dánsku verejnoprávnu televíziu DR už skôr konštatoval, že údaje poslúžia aj k získaniu všeobecného prehľadu o vyhýbaní sa daňovej povinnosti tamojšími poplatníkmi.

Panamské dokumenty obsahujú informácie o firmách v takzvaných daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci „ukryli“ veľké finančné čiastky. Výrazne im pritom pomáhala právnická firma Mossack Fonseca, ktorej dokumenty unikli.