V piatok sa zastavilo obchodovanie s akciami čínskeho developera Kaisa Group, kótovanými na burze v Hongkongu. Dôvodom je eskalácia problémov skupiny s financovaním dlhu.

Podľa mediálnych správ Kaisa predáva aktíva, aby zaplatila dlhy vo výške viac než 10 miliárd amerických dolárov. To je ďalší signál zhoršovania dlhovej krízy v čínskom realitnom sektore.

Obavy v celej krajine

Dlhové problémy jedného z najväčších developerov v krajine China Evergrande vyhrotili problémy v čínskom realitnom sektore, ktoré sa týkajú čoraz viac firiem a zvyšujú obavy, že sa prelejú do celej ekonomiky.

WA 34 archív Hongkong - Na archívnej snímke zo 4. októbra 2021 bezpečnostný pracovník stojí v sídle čínskej developerskej skupiny Evergrande Group v Hongkongu. Evergrande v nedeľu 24. októbra 2021 oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov. FOTO TASR/AP

FILE - In this Oct. 4, 2021, file photo, a security guard stands at
Neprehliadnite

Peking vyzval zakladateľa Evergrande, aby prispel na dlhy z vlastného vrecka

Kaisa v krátkej správe pre burzu v piatok oznámila zastavenie obchodovania s jej akciami. Takisto aj ďalšie divízie skupiny Kaisa Capital, Kaisa Health, Kaisa Prosper oznámili zastavenie obchodovania s ich akciami.

Skupina vo štvrtok (4. 11.) uviedla, že jej finančná divízia neuhradila platbu z jedného investičného produktu. To potvrdilo obavy, že skupina má problémy s likviditou. Akcie Kaisa sa tento týždeň do zastavenia obchodovania oslabili takmer o 13 percent a od začiatku roka padli približne o 70 percent.

Hľadá sa kupec

Kaisa dala do aukcie 18 šenčenských realitných projektov s celkovou plochou 1,45 milióna štvorcových metrov a odhadovanou celkovou hodnotou 12,8 miliardy dolárov. Skupina tiež hľadá kupca pre svoju divíziu správy majetku Kaisa Prosperity Holdings, ktorej trhová hodnota predstavuje okolo 310,91 milióna dolárov.

KK56 Brusel - Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas tlačovej konferencie na summite NATO v Bruseli v pondelok 14. júna 2021. FOTO TASR/AP

French President Emmanuel Macron speaks during a media conference at the end of a NATO summit in Brussels, Monday, June 14, 2021. (AP Photo/Francois Mori)
Neprehliadnite

Zmeny na geopolitickej šachovnici môžu zasiahnuť aj Slovensko

Ratingové agentúry Fitch a S&P zhoršili hodnotenie úverovej bonity Kaisa. Ako dôvod uviedli riziká ohrozujúce refinancovanie dlhu skupiny.

Kaisa nepatrí medzi najväčšie čínske developerské skupiny, keď podľa tržieb je až 27. developer, ale patrí v odvetví medzi najväčších dolárových dlžníkov, keď hodnota jeho nesplatených dlhopisov predstavuje viac než 11 miliárd dolárov.