V apríli zbankrotovalo na Slovensku 879 dlžníkov, čo je zatiaľ najvyšší počet v tomto roku. V porovnaní s minuloročným aprílom ide tiež o nárast, presne pred rokom bol počet dlžníkov 854, čiže o tri percentá menej. V medzimesačnom porovnaní ide o prudší skok, v apríli zbankrotovalo o 17 percent viac dlžníkov ako v marci, keď ich bolo len 752, informovala spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau.

„Do štatistickej histórie osobných bankrotov pribudlo nové prvenstvo - zbankrotovala päťčlenná rodina, vrátane manželského páru, z okresu Brezno. Doposiaľ sa takáto početná príbuzenská skupina nevyskytla. Okrem nej skrachovala aj ďalšia trojčlenná rodin,a vrátane manželského páru. Celkovo v apríli zbankrotovalo 16 manželských párov a 22 ľudí s blízkymi príbuzenskými väzbami. Ľudí bez domova bolo 112,“ priblížila spoločnosť.

Formu konkurzu si zvolilo 873 dlžníkov. Len šesť sa podľa odborníkov rozhodlo pre splátkový kalendár, najmenej v tomto roku. Vo veku 70 - 79 rokov zbankrotovalo 10 mužov a 10 žien, čo je pri oboch pohlaviach najviac v rámci tohto roka, doplnil CRIF.

Z regionálneho hľadiska dominoval v počte osobných bankrotov Prešovský kraj so 154 dlžníkmi, tesne za ním bol Banskobystrický kraj so 152 dlžníkmi. Z Bratislavského kraja pochádzalo 127, z Košického 118, z Nitrianskeho 93 a Trenčianskeho 83 dlžníkov. Trnavský a Žilinský kraj mali v apríli zhodne po 76 dlžníkov.

„Z celkového množstva 879 bankrotov bolo 90 percent vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov a desať percent na majetok podnikateľov. V apríli nebolo pre nepoctivý zámer zrušené ani jedno oddlženie. Jeden dlžník z rovnakého dôvodu pribudol do Registra diskvalifikácií. V apríli súdy zároveň zrušili 522 konkurzov z predchádzajúcich období. Z nich bolo 478 zrušených pre nedostatok majetku a 44 po splnení konečného rozvrhu výťažku,“ doplnila analytička CRIF Jana Marková.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Apríl priniesol nárast firemných bankrotov i rekordy v reštrukturalizáciách