Anonymný mail o údajnom prepojení talianskej ´Ndranghety na slovenský biznis a premiérovu asistentku Máriu Troškovú prišiel do viacerých redakcií 8. februára 2016. Bolo to krátko pred parlamentnými voľbami, v ktorých neskôr vyhral Smer-SD.

Informácie preverovala redakcia Plus 7 dní, konkrétne reportéri Jana Šimíčková a Ivan Mego. Obaja vravia, že počas práce sa necítili ohrození a nikto sa im nevyhrážal. I. Mego však spomína nátlak v redakcii.

V anonyme z februára sa uvádzajú podrobnosti o dotáciách na vybudovanie fotovoltaických elektrární a podnikaní Taliana Antonina Vadalu. Rodina s rovnakým menom je súčasťou talianskej mafiánskej skupiny´Ndrangheta.

A. Vadala na Slovensku podnikal od začiatku roka 2002 tak, že poskupoval na východe krachujúce poľnohospodárske družstvá a dostal na ne dotácie. Tieto informácie redaktori Plus 7 dní overili a podľa vyjadrení oboch sedeli s realitou.

„Ja som obehal východ, najazdil asi tisíc kilometrov, kontaktoval som aj A. Vadalu, ktorý sa vyjadril k tomu, že pre neho M. Trošková pracovala,“ uviedol pre TREND I. Mego. Bol v kontakte s talianskymi zdrojmi, cez ktoré si overoval údajnú mafiánsku stopu.

J. Šimíčková zase analyzovala dotácie a eurofondy, ktoré mali dostať pôvodne skrachované družstvá v obciach Zbudská Belá, Parchovany, Becherov prostredníctvom firiem ako Bio-Finiš a Bovinex Europa. „Pamätám si, že to neboli ani nejaké závratné sumy,“ opisuje.

Nájsť prepojenie na politikov Smeru-SD nebolo ani také ťažké, Vadalovci sa ním totiž chválili na Facebooku. Fotografiu mal A. Vadala napríklad s poslancom Robertom Madejom.

Na čom robil pred vraždou Kuciak a čo s tým má Ficova asistentka Trošková

Antonino Vadala (vpravo) s Robertom Madejom Zdroj: archív

Prepojenia medzi Vadalom a Troškovou

R. Madej TRENDU v utorok nedvíhal mobil. Rovnako ani A. Vadala nereagoval na telefonát a esemesku. TREND sa s ním pokúšal spojiť cez číslo, ktoré využili kedysi aj novinári z Plus 7 dní.

Týždenník zmapoval najmä vzťah medzi premiérovou asistentkou Máriou Troškovou. A. Vadala s ňou spoluzakladal v roku 2015 firmu GIA Management.

Neskôr sa jej majiteľom stal Pietro Catroppa, ktorý od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol minulosti spoločníkom bývalý poslanec Smeru Viliam Jasaň a terajší šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády (na úvodnej fotografii s Máriou Troškovou).

J. Šimíčková aj I. Mego hovoria, že počas prípravy materiálov žiadne ohrozenie necítili. Keď však už bol text hotový, bývalá šéfredaktorka Nancy Závodská publikovanie posunula s vysvetlením, že je krátko pred voľbami a mohli by ich ovplyvňovať. „Pritom pôvodne mal ísť na titulku,“ konštatovala J. Šimíčková.

I. Mego, ktorý už v týždenníku Plus 7 dní nepracuje, spomína, ako mali kvôli tomu hádku v redakcii a že tému „mu stopli zhora“.

Podrobnosti o mafii

Článok napokon išiel, ale talianska mafia sa v ňom dopodrobna nespomínala. Rozoberal prepojenie medzi M. Troškovou, A. Vadalom. J. Šimíčková aj I. Mego sa zhodujú, že im nebolo vysvetlené, prečo nebudú publikované aj ostatné skutočnosti.

Na redaktorku následne podal A. Vadala trestné oznámenie za ohováranie. Polícia to zamietla. I. Mego vraví, že odniesol ostatné materiály do redakcie Aktuality.sk a na nich pracoval Ján Kuciak. V pondelok bol k veci vypovedať na polícii.

„Veľmi sa im nepáčilo, keď som vo výpovedi spomínal Troškovú a premiéra Roberta Fica. Ale ten predsa musel zo SIS disponovať správami o bezpečnostnej hrozbe,“ podotkol.

I. Megovi polícia ochranku neponúkla. Nepožiadala o ňu ani J. Šimíčková. Boli zistenia natoľko závažné, že by pre ne mohol niekto vraždiť? „Možno prišiel Ján Kuciak na ešte niečo ďalšie,“ komentuje J. Šimíčková. I. Mego vraví, že sa možno obávali odhalenia niečoho väčšieho, napríklad drogovej cesty, ktorá môže viesť cez Slovensko.

TREND kvôli M. Troškovej kontaktoval Úrad vlády ešte v pondelok. Neodpovedal. Bývalý šéf vydavateľstva NMH, pod ktoré patrí TREND aj Plus 7 dní, Peter Mertus tvrdí, že si nepamätá na žiadne tlaky ohľadom témy o ´Ndranghete. „Ale za obsah zodpovedá šéfredaktor, ja som ho nikdy neriešil,“ povedal.

Nancy Závodská reagovala, že publikovali všetko, na čo mali v tom čase dôkazy. „Doťahovanie o nejakom článku považujem za nepodstatné v situácii, keď bol zavraždený novinár,“ dodala.

Nový riaditeľ NMH Michal Teplica k tomu vydal nasledujúce stanovisko: „Po internom zistení skutočností v redakcii Plus 7 dní vieme, že redakcia ako prvá a jediná sa už v roku 2016 venovala podnikaniu Antonina Vadalu na Slovensku a zverejnila všetky informácie, ktoré sa v tom čase dali overiť a zverejniť. Po publikovaní článku pán Vadala podal na spoluautorku článku Janu Šimíčkovú trestné oznámenie pre ohováranie. Nemáme informácie o tom, že by sa tejto téme venoval Ivan Mego a ani o tom, že by on odovzdával podklady nebohému kolegovi Jánovi Kuciakovi.“

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding