Nové pravidlá budú likvidačné pre mnohé zariadenia a diskriminujú časť rodičov. Z jaslí sa stáva sociálna služba, ku ktorej budú mať prístup len pracujúci rodičia alebo takí, ktorí sa sústavne pripravujú na budúce povolanie. No napríklad živnostníčka, ktorá začína a prvý rok nemusí platiť odvody, má smolu.

K službe sa však nedostane napríklad ani žena na materskej, ktorá má mladšie dieťa a usúdi, že staršie sa už doma nudí a potrebuje kolektív. Dieťa nemôže dať do jaslí ani manželka, ktorú finančne zabezpečuje manžel, je doma a nie v zamestnaní, prípadne matky, ktoré si prácu iba hľadajú a chodia po pracovných pohovoroch.

Podľa Lucie Gomez z Aliancie súkromných škôlok a jaslí veľa zariadení príde o zákazníkov, pretože práve tieto kategórie rodičov tvoria veľkú časť ich klientely. „Štát sa pritom naďalej nemieni finančne podieľať na ich nákladoch,“ pripomína L. Gomez. Zákon vyšachoval tiež rodičov, ktorí sú ťažko chorí alebo s ďalším dieťaťom, ktoré má zdravotné znevýhodnenie.

Trojročný nezmysel

Ako nezmyselná sa javí podmienka, ktorú poslanci v zákone prijali, že dieťa musí jasle opustiť do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕšilo vek tri roky. Ak má teda napríklad narodeniny v decembri, osem mesiacov bude „visieť vo vzduchu“ a rodičia budú riešiť, čo s ním. Škôlky totiž prijímajú deti spravidla od septembra. Aj to, len ak majú miesto.

Najmä v Bratislave, ale aj v iných mestách a regiónoch sú jasličky a škôlky preplnené a ich kapacita nezodpovedá dopytu, takže v súkromných zariadeniach ostávali deti dlhšie. To už po novom nebude možné. Poslanci neakceptovali pripomienku, aby dieťa mohlo v jasliach zostať ako trojročné aspoň do konca školského roka.

Na nezmyselnosť zákona počas schvaľovacieho procesu upozorňoval exminister Jozef Mihál (SaS) a opozičná nezaradená poslankyňa Simona Petrík. Podľa nej bude mať nová legislatíva za následok ťažšie zlaďovanie rodinného a pracovného života rodičov, pretože náročné podmienky existujúce jasle predražia a znížia ich dostupnosť. A to v konečnom dôsledku aj pre zamestnaných rodičov.

Nebuďte aktívni, odkazuje štát

Zdá sa, akoby štát kládol prekážky tým, ktorí nechcú zostať doma s dieťaťom do troch rokov a chcú byť aktívni. Pritom to má negatívny vplyv na štátny rozpočet. Ak sa totiž rodič vráti do práce, štát nemusí vyplácať rodičovský príspevok 213 eur mesačne a odvádzať 170 eur na odvodoch. Dlhá rodičovská dovolenka navyše komplikuje zamestnávanie matiek. Údaje Inštitútu finančnej politiky ukazujú, že pri rodičovskej dovolenke dlhšej ako 20 mesiacov je návrat do zamestnania veľmi problematický. Slovensko má jednu z najdlhších rodičovských dovoleniek na svete, až 36 mesiacov.

Pracujúci síce má do troch rokov nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur, ale na túto sumu ide zo slovenského rozpočtu len 70 eur. Zvyšok tvoria eurofondy.

Lesné škôlky normy nesplnia

Aliancia súkromných škôlok a jaslí robila prieskum, do ktorého sa zapojilo 88 prevádzkovateľov jaslí, starajúcich sa o takmer dvetisíc detí. Polovica z nich sa vyjadrila, že sa obávajú o svoju existenciu, lebo nevedia splniť nároky, ktoré na nich jasličkový zákon kladie.

Likvidačné môžu byť pre mnohé alternatívne alebo domové jasle 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa