Média už mesiace špekulujú o zdravotnom stave ruského prezidenta Vladimira Putina, pričom sa vyjadrili ku všetkému od jeho spuchnutého výzoru, ktorý pripísali užívaniu steroidov, po špekulácie o Parkinsonovej chorobe či rakovine.

Politico prinieslo zoznam top momentov, kedy bol Putinov zdravotný stav na pretras, pričom poskytlo aj vysvetlenia, s ktorými prišiel Kremeľ.

Športové nehody

Putin sa rád prezentuje ako nadšený športovec, no nie vždy to v realite Putinovi išlo tak hladko, píše Euractiv.

V septembri 2012 informovali ruské noviny Vedomosti o tom, že Putin sa zranil počas paraglajdingu, pričom malo dôjsť k zhoršeniu stavu jeho chrbtice. Po tom, čo prezident odložil dôležitú zahraničnú cestu a údajne ho bolo možné vidieť s chrbtovou ortézou, sa mal údajne pripravovať na operáciu chrbta.

V roku 2017 Putin počas hokejového zápasu náhle spadol a pristál na lopatkách. Znovu v súvislosti s hokejovým zápasom spadol v roku 2019 počas pozápasového víťazného kola, keď pristál tvárou na ľade.

Reakcia Kremľa

Na špekulácie reagoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov, ktorý vyvrátil to, že by mal Putin problémy s chrbticou. „Nekorešponduje to s realitou,“ vyjadril sa vtedy Peskov, pričom trval na tom, že Putin utrpel iba „športové zranenie“.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, Putinov spojenec, sa vyjadril, že Putinove problémy s chrbticou pramenia z incidentu spojeného s džudom, čo iba viac umocnilo Putinov imidž ťažkého športovca.

Covid-19

Putinove stretnutia za šesťmetrovým stolom sa stali symbolom jeho prehnanej opatrnosti, pokiaľ ide o ochorenie Covid-19. Odstup, ktorý si od ostatných predstaviteľov držal, bol dôvodom špekulácií, že Putin patrí do vysoko zraniteľnej skupiny ľudí. Ďalšou teóriou bolo, že sa bojí, aby sa jeho vlastné praktiky neobrátili proti nemu a nedošlo k tomu, že by sa vystavil smrteľnému toxínu.

Reakcia Kremľa

Peskov špekulácie o Putinovom strachu z nakazenia sa vyvrátil tým, že spomenutý stôl bol „čisto epidemiologickým opatrením“.

Záhadné prechladnutie

V roku 2018, iba mesiac pred kľúčovými prezidentskými voľbami, zmizol Putin na dva dni z verejného života. Televízie vysielali zábery z jeho predvolebnej kampane, jeho návštevy nemocníc a detí v škôlkach, no Putin potom náhle zrušil svoju účasť v rámci niekoľkých podujatí.

Reakcia Kremľa

Peskov pred novinármi priznal, že Putin v tom čase „prechladol“ a bol vskutku chorý. „Je zima,“ odôvodnil ochorenie Peskov.

Rakovina

Ruské investigatívne médium Proekt prišlo 1. apríla s dôkazmi, že Putin naozaj trpí chronickými bolesťami chrbta. Proekt takisto zistil, že za štyri roky Putina navštívil onkológ až 35-krát, pričom v jeho sídle s ním strávil 166 dní. Médium prišlo aj s informáciou, že ruského prezidenta navštívili aj iní doktori, ktorí často pomáhajú s diagnostikou ochorení štítnej žľazy.

Christopher Steele, bývalý britský špión, ktorý v Rusku pracoval mnoho rokov, sa vyjadril, že Putin je „vážne chorý“ a že jeho ochorenie takisto zohralo úlohu v ruskej invázii na Ukrajinu.

Reakcia Kremľa

Peskov znovu zasiahol a vyvrátil tvrdenia Proektu v ten istý deň, ako uzreli svetlo sveta, pričom správy o tom, že Putin niekedy mal rakovinu či na ňu bol operovaný, nazval fikciou a nepravdou.

Neliečiteľná choroba

Časopis New Lines Magazine v máji tvrdil, že sa mu do rúk dostali tajné nahrávky oligarchu, ktorý mal ku Kremľu blízko. V polovici marca tohto roka sa tento oligarcha údajne vyjadril, že Putin je „veľmi chorý na rakovinu krvi“. Politico dodáva, že nie je jasné, čo presne bolo oligarchovým zámerom, keď sa vyjadril, že všetci dúfajú, že Putin zomrie. Nie je známe ani to, ako blízko k ruskému prezidentovi v skutočnosti mal.

Reakcia Kremľa

Kremeľ na tieto obvinenia priamo neodpovedal, no New Lines Magazine informoval o tom, že v čase vzniknutia nahrávok obdržal každý regionálny riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) e-mail s pokynmi o tom, aby neverili klebetám o Putinovej „neliečiteľnej chorobe“.

Ďalšie dôležité správy

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
Neprehliadnite

„Oslobodenie“ Donbasu je prioritou Ruska, Lavrov sa vyjadril a k Putinovmu zdraviu