V čase, keď moderná štátna správa využíva pri svojich rozhodnutiach ekonomické analýzy, ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) zrušila Inštitút vzdelávacej politiky, ktorý ich mal na starosti. Nová organizačná štruktúra ministerstva platná od 1. januára okamžite vyvolala kritiku. Opozícia za tým vidí snahu zbaviť sa nepopulárneho tímu, ktorý navrhoval tvrdé reformy.

Inštitút (IVP) riadil analytik Matej Šiškovič, ktorý z ministerstva odchádza. Jeho kolegov ministerka presunula pod odbor celoživotného vzdelávania, ktorý bude mať nový názov. Ako prvý o tom informoval Denník N. Ministerka dnes poslala médiám svoje stanovisko, kde tento krok vysvetľuje a tvrdí, že jej ide o efektívnejší chod rezortu, zníženie administratívnej záťaže, ale aj o posilnenie analytickej časti.

„Jedna z prvých úloh, ktorú som si dala, bola personálny audit. Výsledkom toho je nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom je premeniť ministerstvo na moderný a efektívny úrad poskytujúci dobrý servis pre občanov a naše partnerské inštitúcie,“ tvrdí M. Lubyová.

Nový odbor celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky má podľa nej štatút výskumného pracoviska. „Vznikol s cieľom skvalitniť a posilniť oblasť celoživotného vzdelávania, v ktorom rezort dlhodobo pociťoval rezervy, čo bolo predmetom kritiky aj zo strany Európskej únie,“ dodala. Výskumné pracovisko bude mať podľa nej namiesto pôvodných päť až trinásť zamestnancov.

Opozícia chce výbor

Opoziční poslanci z OĽaNO chcú zánik IVP riešiť na školskom výbore parlamentu. Upozorňuje, že bolo súčasťou reformy verejných výdavkov nazvanej Hodnota za peniaze, ktorej analýzy ušetrili štátu stovky miliónov eur. „Nedokážem sa ubrániť dojmu, že pri zrušení IVP ide len o vybavenie si účtov s neposlušnými analytikmi, vrátane ich dnes už bývalého šéfa Mateja Šiškoviča, ktorí navrhovali v poslednej revízii verejných výdavkov opatrenia vedúce k úspore vyše 80 miliónov,“ myslí si poslanec Miroslav Sopko z OĽaNO.

Opozícia nie je jediná, ktorá sa ohradila proti rušeniu IVP. Ešte včera tak urobil na svojom Facebooku riaditeľ útvaru Hodnota za peniaze na ministerstve financií Štefan Kišš. Rušenie Inštitútu vzdelávacej politiky je podľa neho zlá správa pre Hodnotu za peniaze, profesionálnu štátnu správu aj školskú reformu.

Dodal, že „zrušiť celú fungujúcu inštitúciu je frajerina a urobiť to za víkend, cez sviatky, bez varovania už najvyšší level. V čase, keď sa snažíme založiť podobné útvary v štáte, je zrušenie IVP veľký krok späť“.

Denník N dnes publikoval aj informáciu, podľa ktorej si ministerka presunula pod seba kompetencie štátnych tajomníkov za Smer-SD Oľgy Nachtmannovej a Petra Krajňáka z Mostu-Híd. Zmeny rovnako priniesla nová organizačná štruktúra. 

Aj iné ministerstvá majú inštitúty

Inštitút vzdelávacej politiky vznikol ešte za ministra Dušana Čaploviča zo Smeru. Vplyv na neho mal aj zakladateľ reformy Hodnota za peniaze, zosnulý Martin Filko.

IVP prinášal prognózy a analýzy o tom, ako vzdelávať. Naposledy v júli kľúčovú revíziu výdavkov v rezorte. Podieľal sa tiež na reforme Učiace sa Slovensko.

Analytické inštitúty majú aj iné ministerstvá. Napríklad zdravotníctva alebo životného prostredia.