Japonsko vyčlení zo svojho dodatočného rozpočtu na fiškálny rok 2021/22 približne 600 miliárd jenov (4,66 miliardy eur) na podporu pokrokových výrobcov polovodičov vrátane najväčšieho svetového zmluvného výrobcu čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Informoval o tom v utorok denník Nikkei.

Balík stimulov

Podľa neho kabinet v rámci balíka stimulov investuje približne 400 miliárd jenov do novej továrne, ktorú zriadi TSMC v prefektúre Kumamoto na juhozápade Japonska.

Taiwanský výrobca TSMC začiatkom tohto mesiaca oznámil, že so spoločnosťou Sony postaví v Japonsku továreň na výrobu čipov v hodnote 7 miliárd amerických dolárov (6,21 miliardy eur). Tento krok japonská vláda privítala.

Plánujú ďalšie továrne

Zvyšných 200 miliárd jenov (zo 600 miliárd jenov) pôjde na založenie ďalších tovární, pričom sa zvažuje niekoľko projektov vrátane amerického výrobcu pamäťových čipov Micron Technology a japonského Kioxia Holdings, uvádza sa v správe.

Japonský sektor čipov, v 80. rokoch minulého storočia najväčší na svete, si neudržal svoju konkurenčnú výhodu a v uplynulých troch desaťročiach neustále klesal, zatiaľ čo súperi, ako napríklad taiwanskí výrobcovia, získavali pôdu pod nohami.

TSMC, Micron a Kioxia zatiaľ nereagovali na žiadosti médií o komentár.

TSMC čip
Neprehliadnite

Čipy idú na dračku, taiwanský výrobca polovodičov TSMC dosiahol v 3. kvartáli rekordné tržby