Americká rada pre dohľad nad účtovníctvom verejných spoločností (PCAOB) a strážcovia meny v USA sa už dlho sťažujú na nedostatočný prístup k pracovným dokumentom o audite čínskych spoločností kótovaných na burzách v USA. Čínske úrady sa zdráhajú umožniť zámorským regulačným orgánom kontrolovať účtovné dokumenty ich firiem s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť.

Čína sa bráni

Čínski predstavitelia s názorom amerických úradov nesúhlasia. „Nemyslíme si, že stiahnutie čínskych firiem z amerického trhu je dobré pre spoločnosť, pre globálnych investorov alebo pre čínsko-americké vzťahy,“ vyhlásil Šen Ping, generálny riaditeľ oddelenia medzinárodných záležitostí Čínskej regulačnej komisie pre cenné papiere na konferencii v Hongkongu.

Zákon o zahraničných spoločnostiach podpísal D. Trump

V decembri 2020, počas posledných týždňov svojej administratívy, vtedajší americký prezident Donald Trump podpísal zákon zameraný na odstránenie zahraničných spoločností z amerických búrz, ak tri roky po sebe nespĺňajú audítorské štandardy USA. Legislatíva bola implementovaná PCAOB v septembri. Webová stránka organizácie ukázala Čínu ako jedinú jurisdikciu, ktorá neumožnila PCAOB „nevyhnutný prístup k dohľadu nad vykonávaním činnosti“.

Alibaba Nanjing Headquarters
Neprehliadnite

Čína vymerala technologickým firmám pokuty za nenahlásenie starých kontraktov