Šéf šanghajskej developerskej spoločnosti Sinic Čang Jüan-lin prišiel v pondelok o viac ako 1 miliardu dolárov, pretože obavy z možného kolapsu realitného giganta Evergrande vyvolali na hongkonskej burze paniku.

Sinic Holdings Group bola nútená zastaviť v pondelok obchodovanie so svojimi akciami po tom, ako sa ich cena prepadla o 87 percent. Čisté imanie predsedu predstavenstva tak kleslo z 1,3 miliardy dolárov na 250,7 milióna dolárov.

Čang Jüan-lin bol pritom len v tomto roku zaradený na zoznam miliardárov časopisu Forbes. Zarobil na apartmánoch vo výškových budovách, čo je teraz veľmi zraniteľný segment trhu, pretože možný kolaps realitného giganta China Evergrande vyvoláva paniku.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu

Podľa agentúry Bloomberg spoločnosť Sinic zaznamenala náhly výpredaj a obrovský nárast objemu obchodov s jej akciami v hodinách pred pozastavením obchodovania. Došlo k tomu len niekoľko týždňov predtým, ako musí 18. októbra splatiť 9,5 percenta z dlhu vo výške 246 miliónov dolárov.

Sinic je jednou z mnohých spoločností, ktorých hodnota majetku klesá pre obavy investorov, že Evergrande nebude schopný tento týždeň splatiť úroky z dlhopisu.

Vzhľadom na to, že sektor nehnuteľností sa podľa odhadov podieľa viac ako štvrtinou na hrubom domácom produkte (HDP) Číny, existujú obavy z prelievania jeho problémov do domácej a globálnej ekonomiky.

Kríza dokonca vyvolala vzácne protesty investorov a dodávateľov požadujúcich vrátenie peňazí. Niektorí z nich tvrdia, že im dlží až 1 milión dolárov.