Čínsky gigant v oblasti bývania Evergrande, ktorý je jedným z najväčších súkromných konglomerátov v krajine a najzadlženejším developerom na svete, po rokoch rýchleho rastu a nákupnej horúčky balansuje na pokraji bankrotu.

Bankrotu sa chcú vyhnúť

Skupina, ktorá podľa vlastných tvrdení zamestnáva 200-tisíc ľudí a nepriamo vytvára 3,8 milióna pracovných miest v Číne, uviedla, že sa snaží bankrotu vyhnúť. Ten by mohol mať závažné dôsledky nielen pre čínsku ekonomiku, ale mohol by zasiahnuť aj svetové trhy.

Evergrande pôsobí vo viac ako 280 mestách v Číne. Spoločnosť zbohatla počas desaťročí rýchleho rastu, keď čínske reformy otvorili ekonomiku. Jej prezident Sü Ťia-jin bol v istom období najbohatším mužom Číny, ale hodnota jeho majetku sa znížila zo 43 miliárd dolárov v roku 2017 na menej ako 9 miliárd dolárov v súčasnosti.

Igor Matovic
Neprehliadnite

Gazdujeme oveľa horšie ako Gréci. Vláda smeruje Slovensko do bankrotu

Firma je známa aj v iných oblastiach

Skupina, ktorá je prevažne realitnou spoločnosťou, sa v uplynulých rokoch pustila do úplnej diverzifikácie. Mimo realít je aktuálne známa v Číne najmä vďaka futbalovému klubu Guangzhou (Kuang-čou) FC.

V súčasnosti už skupina pôsobí aj na prosperujúcom trhu s minerálnymi vodami a potravinami so svojou značkou Evergrande Spring. Vybudovala aj detské zábavné parky a chváli sa, že sú „väčšie" ako parky konkurenčnej americkej spoločnosti Disney.

Evergrande investovala aj do cestovného ruchu, digitálnych operácií, poistenia a zdravia. Niektoré investície boli úspešnejšie ako ostatné. Ale napríklad jej výrobca elektromobilov Evergrande Auto, založený v roku 2019, v súčasnosti nepredáva vôbec žiadne vozidlá.

KK22 Peking - Ľudia kráčajú okolo obrovskej obrazovky, na ktorej hovorí čínsky prezident Si Ťin-pching počas osláv 100. výročia založenia vládnucej komunistickej strany 1. júla 2021 v Pekingu. FOTO TASR/AP
People walk past a large video screen outside a shopping mall showing Chinese President Xi Jinping speaking during an event to commemorate the 100th anniversary of China's Communist Party at Tiananmen Square in Beijing, Thursday, July 1, 2021. China's ruling Communist Party is marking the 100t
Neprehliadnite

Čína chce odkrojiť z majetku najbohatších ľudí v krajine, cieľom je obmedziť nerovnosť

Negatívny výhľad

Evergrande, ktorá v ostatných rokoch zvýšila akvizície na trhu s nehnuteľnosťami, začiatkom tohto mesiaca uviedla, že jej celkové záväzky vzrástli na 1,97 bilióna jüanov (259 miliárd eur) a varovala pred „rizikami nesplácania pôžičiek".

V auguste jej ratingová agentúra Moody's znížila výhľad na negatívny, agentúry Fitch a Standard & Poor's ju nasledovali.

Akcie spoločnosti Evergrande sa od začiatku tohto roka prepadli o približne o 80 percent a niektorí dodávatelia sa sťažovali, že nedostali načas platby. Časť veriteľov tak začala požadovať okamžité splatenie pôžičiek.

Pochybnosti o skupine

Minulý rok unikli informácie o údajnom liste prezidenta spoločnosti Sü Ťia-jinod, v ktorom požiadal regulačné orgány o povolenie na reštrukturalizáciu, čo vyvolalo paniku trhu. Evergrande neskôr uviedla, že išlo o falošný dokument. V snahe upokojiť nervozitu sa skupina dohodla s časťou investorov na splatení dlhu za zhruba 130 miliárd CNY.

FILE - In this Aug. 27, 2014 file photo, a chef walks in the headquarter campus of Alibaba Group in Hangzhou in eastern China's Zhejiang province. Alibaba Group Holding Ltd. reports quarterly financial results before the market opens on Tuesday, Oct. 27, 2015. (Chinatopix via AP, File) CHINA OUT
Neprehliadnite

Čína chce viac regulovať firmu Alibaba a ďalších tech gigantov, pripravila nové nariadenia

Napriek tomu to vyvolalo pochybnosti o schopnosti skupiny pokračovať v rozvoji a splácať svoje dlhy, pretože zápasí s problémami pri predaji nehnuteľností, čo znamená, že nemá peniaze na dokončenie ďalších projektov na predaj. V utorok varovala, že „pokračujúce negatívne správy v médiách poškodzujú jej odbyt v septembri, a tým aj generovanie hotovosti a likviditu skupiny".

V utorok protestovali pred sídlom Evergrande desiatky nervóznych investorov po tom, čo dlhmi zaťažená skupina pripustila, že je pod „obrovským tlakom" a nemusí byť schopná splácať svoje záväzky.

Problémy Evergrande vyvolávajú obavy z nákazy naprieč zadlženým čínskym sektorom nehnuteľností, ktorý predstavuje viac ako štvrtinu druhej najväčšej svetovej ekonomiky, s možným následným kolapsom bánk a investičných firiem.