Univerzita v čínskom meste Che-fej pozastavila činnosť jednému zo svojich profesorov po tom, čo mal prejav na strednej škole v meste Lu-ťiang v provincii An-chuej. Miestny študent ho totiž obvinil z uctievania Západu, píše agentúra Bloomberg.

Vo videu, ktoré sa šíri čínskym internetom, študent vyjde na pódium, vezme si od profesora Čchen Chung-joua mikrofón a začne kričať: „Vidí iba peniaze, myslí si, že štúdium je len pre peniaze, uctieva Západ a podporuje zámorské mocnosti.“

Študent svojim rovesníkom pripomenul, že účelom ich štúdia je veľká obnova čínskeho národa. „Nemiešajte sa s Američanmi!“ dodal na záver, čím jasne zrkadlil myšlienku, ktorú presadzuje čínsky prezident Si Ťin-pching. Študent tak urobil v reakcii na tú časť profesorovho príhovoru, v ktorej dobrým študentom odporučil, aby si za muža či ženu zobrali niekoho zo zahraničia, nech sú ich deti múdrejšie.

Čchen Chung-jou v rozhovore pre čínske média vysvetlil, že svojím prejavom chcel povzbudiť študentov v tom, aby „svoje snahy využili k zmene svojho osudu“. Vo svojom prejave mal „vtipkovať“ o rôznych témach vrátane rodovej identity a národností. Profesor celý incident označil za nedorozumenie a „ako učiteľ s viac než 30-ročnou praxou sa vraj cíti veľmi previnilo“.

Univerzita profesorovi následne pozastavila činnosť a požiadala ho, aby napísal esej, v ktorej sa nad situáciou zamyslí. Zo stránky univerzity navyše zmizli aj jeho biografické informácie.

Vláda v meste Lu-ťiang vo vyjadrení na sociálnej sieti informovala, že motivačný príhovor pre svoj „nevhodný obsah“ vyvolal v učiteľoch a študentoch „nespokojnosť.

Ďalšie dôležité správy

KK40 Peking - Na videosnímke hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin hovorí počas tlačovej konferencie 13. februára 2023 v Pekingu. Čína v pondelok vyhlásila, že balóny Spojených štátov prenikli od januára 2022 do čínskeho vzdušného priestoru už viac ako desaťkrát. FOTO TASR/AP
In this image made from video, Chinese Foreign Ministry spokesperson Wang Wenbin gestures as he speaks during a media briefing at the Ministry of Foreign Affairs office in Beijing, Monday, Feb. 13, 20
Neprehliadnite

Peking skritizoval tvrdenie USA, že Čína možno vyzbrojí Rusko