S jej ministerstvom Peking preruší kontakty a s Litvou celkovo spoluprácu na poli dopravy, napísala agentúra Reuters.

Litovská delegácia vedená námestníčkou bola na Taiwane päť dní. S tamojšími náprotivkami rokovala o leteckej a námornej doprave, vývoji 5G technológií a ich využití v systémoch dopravy a o elektromobilite.

Minulý týždeň Čína oznámila, že v dôsledku návštevy šéfky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej ukončí spoluprácu so Spojenými štátmi v mnohých oblastiach, vrátane klímy, armády, kriminality alebo imigračnej politiky.

Na Pelosiovej cestu tiež Peking reagoval rozsiahlym vojenským cvičením v blízkosti ostrova.

Čína považuje demokratický Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu a návštevy zahraničných politikov na ostrove nesie čoraz najvýraznejšie.

Ďalšie dôležité správy

JB 33 Štrasburg - Estónska premiérka Kaja Kallasová počas prejavu v rámci debaty o úlohe EÚ a bezpečnostnej situácii v Európe po ruskej invázii na Ukrajine na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 9. marca 2021. FOTO TASR/AP

Estonian Prime Minister Kaja Kallas delivers a speech during a debate on EU's role and the security situation of Europe following the Russian invasion on Ukraine, at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, Wednesday, March 9, 2022. (AP Photo/
Neprehliadnite

Estónsko a Lotyšsko oznámili, že opúšťajú Čínou podporované zoskupenie