Lotyšsko a Estónsko opúšťajú Čínou podporované zoskupenie, ktorého cieľom je posilňovanie vzťahov s východoeurópskymi krajinami. 

Tallin a Riga takto reagujú na posilňovanie čínskych vzťahov s Ruskom. Peking odmieta kritizovať Rusko za inváziu na Ukrajinu a odsudzuje tiež hospodárske sankcie voči Moskve.

Obe krajiny sa rozhodli „odísť"

„Vzhľadom na súčasné priority lotyšskej zahraničnej a obchodnej politiky sa Lotyšsko rozhodlo ukončiť svoju účasť v zoskupení," uviedlo vo štvrtok lotyšské ministerstvo zahraničných vecí. Riga sa však podľa vyhlásenia ministerstva bude aj naďalej usilovať o „konštruktívne a pragmatické" vzťahy s Čínou na bilaterálnej úrovni a aj v rámci spolupráce medzi krajinami EÚ a Čínou.

Podobné vyhlásenie zverejnil aj Tallin. Tamojšia diplomacia pripomína, že Estónsko bolo súčasťou zoskupenia od roku 2012. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára sa však nezúčastnilo na žiadnom spoločnom stretnutí. Čínsky prezident Si Ťin-pching ešte pred začiatkom invázie privítal v Pekingu ruského prezidenta Vladimira Putina, pripomína AP.

Peking nedávno podnikol kroky voči Litve

Čína založila spoločné fórum s cieľom posilniť vzťahy s EÚ, Srbskom a ďalšími krajinami najmä v spojitosti s vytvorením novej Hodvábnej cesty. Jeho súčasťou je aj budovanie novej dopravnej infraštruktúry na eurázijskom kontinente.      

Peking nedávno podnikol hospodárske a diplomatické kroky voči Litve v odvete za jej vzťahy s Taiwanom. Čína tento ostrov pokladá za súčasť svojho územia a upozorňuje, že by ho mohla anektovať použitím sily.

Ďalšie dôležité správy

Rodičia sa pred ESĽP sťažovali okrem iného aj na porušenie práva na rešpektovanie rodinného života a práva na spravodlivé súdne konanie. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Lotyšsko požiadalo ESĽP o pripojenie sa ku Kyjevu v trestnom prípade proti Rusku