Čínsky prezident Si Ťin-pching v nedeľu vo svojom prejave na otvorení zjazdu komunistickej strany vyhlásil, že Peking je proti „mentalite studenej vojny“ v medzinárodnej diplomacii.

„Čína... sa rozhodne stavia proti všetkým formám hegemónie a mocenskej politiky, proti mentalite studenej vojny, proti zasahovaniu do vnútornej politiky iných krajín, proti dvojitým štandardom,“ povedal Si delegátom zjazdu.

Nebude usilovať o hegemóniu

Podľa agentúry AFP Si tiež vyhlásil, že Peking „sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu a nikdy sa nebude zapájať do expanzie“.

Vo svojom prejave sa Si venoval i boju proti korupcii, ktorý je podľa neho úspešný a skončil sa zdrvujúcim víťazstvom.

Špecifikoval, že jeho kampaň proti korupcii viedla k odstráneniu „vážnych skrytých nebezpečenstiev“ vo vládnucej komunistickej strane a v čínskej ľudovej armáde.

AFP pritom pripomenula, že podľa kritikov Si využíva svoju protikorupčnú kampaň na potláčanie disentu v komunistickej strane.

Odhodlaná bojovať proti zmenám klímy

Podľa čínskeho prezidenta je jeho krajina tiež odhodlaná bojovať proti zmene klímy na celom svete a bude sa aktívne podieľať na globálnych procesoch podnikaných v tejto oblasti.

Očakáva sa, že 2300 delegátov počas zjazdu potvrdí Siho vo funkcii na tretie päťročné funkčné obdobie, čím si upevní svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga.

V rámci veľmi dobre pripraveného, väčšinou pre verejnosť uzavretého, "konkláve“ delegáti vyberú aj členov približne 200-členného ústredného výboru strany, ktorý zasa zvolí 25-členné politbyro a jeho všemocný stály výbor - najvyšší orgán vedenia krajiny.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Peking - Obyvatelia s ochrannými rúškami kráčajú okolo čínskej vlajky počas posledného dňa prázdnin Čínskeho národného dňa v Pekingu 7. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Residents wearing masks pass by Chinese flags on the last day of China's National Day holiday period in Beijing, Friday, Oct. 7, 2022. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Číňania sa cítia podvedení, ich životná investícia sa rúca. Na protest odmietajú platiť