V Chorvátsku bude od pondelka povinné nosenie rúšok v obchodoch a ďalších uzavretých verejných priestoroch. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters. Chorvátsko zaznamenalo v sobotu rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom. Väčšina zo 140 nových prípadov bola zaznamenaná v hlavnom meste Záhreb a vo východných oblastiach krajiny. Od pondelka 13. júla budú musieť rúška nosiť zamestnanci aj zákazníci v obchodoch, personál aj návštevníci nemocníc.

Rovnaká povinnosť bude platiť aj pre zamestnancov barov a reštaurácií a ďalších prevádzok poskytujúcich služby, v ktorých prichádza personál do blízkeho kontaktu so zákazníkmi. Opatrenie prijal v piatok, ešte pred sobotňajším rekordným prírastkom nakazených, chorvátsky národný krízový tím pre ochorenie Covid-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Oficiálne miesta o tomto kroku informovali až v sobotu.

15 June 2019, Croatia, Dubrovnik: A Croatian flag is flying at a house of the Ulica Puca in the old town within the fortress wall. The approximately two kilometre long wall is between three and six metres wide along its entire length and is one of the city's landmarks. Photo: Soeren Stache/dpa-Zentralbild/ZB (Photo by Soeren Stache/picture alliance via Getty Images)
Neprehliadnite

Chorváti nechcú prísť o turistov. Nárast počtu nakazených ich núti k zľavám za ubytovanie

Už niekoľko týždňov platí v Chorvátsku povinnosť nosiť rúška vo verejnej hromadnej doprave. Počas jarných mesiacov sa chorvátskym úradom za pomoci reštriktívnych opatrení podarilo úspešne zamedziť šíreniu koronavírusovej infekcie. Začiatkom júna v krajine pribúdalo len niekoľko prípadov denne a v niektoré dni dokonca žiadne. V posledných týždňoch však začal počet nakazených opäť výraznejšie stúpať.

EBE 12 Palma de Mallorca - Na snímke nemeckí turisti prichádzajú na pláž Palma de Mallorca v Španielsku v pondelok 15. júna 2020. Skupina 189 nemeckých turistov pristála v pondelok na ostrove Malorka v rámci prípravného projektu na otvorenie hraníc po pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Lietadlo s turistami z nemeckého Düsseldorfu pristálo na letisku v metropole Palma de Mallorca v pondelok okolo 11:00 h, spresňuje El Periódico de Catalunya. Ďalšie lietadlo s turistami z Frankfurtu nad Mohanom má
Neprehliadnite

Španielsku chýbajú bohatí turisti z Ruska a Blízkeho východu

Podľa sobotňajších správ miestnych médií v Chorvátsku momentálne evidujú viac ako 500-tisíc turistov, z toho približne 430-tisíc zo zahraničia: z Nemecka, Slovinska, Českej republiky, Poľska, Rakúska, Slovenska a Maďarska. Medzi zahraničnými návštevníkmi, ktorí dovolenkujú na pobreží Jadranského mora, však bolo zatiaľ zaznamenaných len veľmi málo prípadov nákazy.

Za posledných 24 hodín v Chorvátsku potvrdili ďalších 140 prípadov infekcie (po vykonaní 1 322 testov), čím sa ich celkový počet zvýšil na 3 672. Počet mŕtvych sa zvýšil o jedného na celkových 118. Aktívnych prípadov nákazy je v krajine momentálne 1 088; pričom 124 chorých sa lieči v nemocniciach a traja z nich sú napojení na pľúcnu ventiláciu. V domácej karanténe je aktuálne 4 756 osôb, píše agentúra HINA.