Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov, Chorvátsko, zaznamenáva v posledných dňoch nárast nakazených koronavírusom. Hotelieri, ktorí sa po postupnom otváraní hraníc s napätím chystali na štart tohoročnej turistickej sezóny, sa pre obavy hostí stretávajú s úbytkom záujemcov o ubytovanie. To ich núti znižovať ceny.

Bežné sú zľavy až 50 percent, informoval záhrebský denník Večernji list. Zahraničným návštevníkom okrem toho domáci ponúkajú lôžka zdarma pre deti, ale aj lehátka či slnečníky bez extra poplatkov.

Cez tritisíc nakazených

Najviac novo infikovaných sa objavilo v hlavnom meste Záhrebe, ďalším rizikovým  miestom je obľúbená dovolenková destinácia Split. V nedeľu 5. júla vydali tunajšie médiá správy, že len v Záhrebe potvrdili 322  prípadov koronavírusovej infekcie a 1 539 ľudí zostalo v dobrovoľnej domácej izolácii.

Od 25. februára tohto roka, kedy v Chorvátsku zaznamenali prvý prípad infekcie, do nedele 5. júla, sa celkovo nakazilo  3 151 ľudí. Desiatky nakazených boli v kontakte s infikovanými osobami, nákaza ďalších súvisela s ich pobytom v nočných kluboch, niekoľko prípadov bolo dovezených z Nemecka či Rakúska.

Očakávajú veľa  turistov

Práve z týchto krajín prichádza do Chorvátske najviac turistov. Chorvátsky spravodajský web croatiaweek.com informoval, že za prvý júlový deň uvítali viac ako milión cudzincov. Šéf úradu pre správu hraníc so susednými krajinami Tomislav Kufner potvrdil, že najviac oznámení o príchode dostali od Slovincov, Nemcov a Rakúšanov. Chorvátsky Poslovni Dnevnik napísal, že väčšina turistov sa zdržiava na severe krajiny a najmenej ich eviduje najjužnejšia oblasť.

Chorváti však očakávajú viac návštevníkov. Podľa chorvátskej turistickej kancelárie by ich počet mal vzrásť v priebehu júla a augusta. „Sme závislí na zahraničných turistoch, ktorí tvoria 90 percent príjmov turistického sektora,“ uviedol pre Euronews chorvátsky minister turizmu Gari Cappelli. Chorváti sa preto snažia udržať si turistov napriek nárastu nakazených novým koronavírusom.

Predčasné voľby

Rovnako tak sa život nezastavil ani na politickej scéne. V nedeľu sa v krajine konali predčasné parlamentné voľby Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vraj presunom termínu sledoval zámer vyťažiť z „dobrých výsledkov boja proti pandémii Covid-19“ a vyhnúť sa ekonomickému pádu.

Faktom je, že pandémia spôsobuje tejto členskej krajine EÚ, ktorej ekonomika  je závislá od cestovného ruchu, najväčšie problémy za  niekoľko desaťročí.