Medziročný rast spotrebiteľských cien dosiahol v novembri 5,6 percenta, čo je najvyššia hodnota za posledných sedemnásť rokov.

Medzimesačne aj medziročne vzrástli najmä ceny vybraných potravín, stavebných materiálov v rôznych položkách bývania a tiež nábytku, bytového zariadenia či bežnej údržby domácností.

V utorok o tom informoval Štatistický úrad SR. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,5 percenta. Tempo rastu sa tak druhý mesiac po sebe zmiernilo, keď v októbri bol medzimesačný rast 0,6 percenta a v septembri 0,8 percenta.

Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 4,8 percenta, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Najvýznamnejšie tento výsledok ovplyvnili rastúce ceny chleba a obilnín, ďalej mlieka a syrov, obe zložky boli medziročne drahšie o 5 percent.

V novembri sa najmä pod vplyvom drahšieho masla zdynamizoval rast cien za oleje a tuky, medziročne zákazníci zaplatili až o pätinu viac. Naopak, tlmiaci účinok malo medzimesačne zlacnenie mäsa, zeleniny a ovocia. Od začiatku roka v súhrne stúpli ceny potravín v medziročnom porovnaní o 1,5 percenta.

Výkonná riaditeľka MMF Christine Lagardeová.
Neprehliadnite

Lagardeová: Inflácia v eurozóne už možno dosiahla vrchol, mala by začať klesať

Bývame a kúrime drahšie

Bývanie a energie, ktoré sú najväčšou položkou v štruktúre výdavkov slovenských domácností, zvýšili rast cien na hodnotu 4 percentá, čo je najviac v tomto roku.

Ide najmä o vplyv drahších stavebných materiálov, ktoré vstupujú do rôznych zložiek výdavkov patriacich do tohto odboru a dosahujú nadpriemerné medzimesačné rasty takmer nepretržite už od jari tohto roka.

Medziročný rast naďalej ovplyvňoval aj rast cien palív či rastúce ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby, ktoré dosiahli najvyššie hodnoty rastu v tomto roku, a to o 5,3 percenta aj z dôvodu novembrového rastu cien prostriedkov na umývanie a pranie v domácnostiach.

Spomedzi 12 hlavných zložiek spotrebného koša ceny vzrástli medzimesačne vo ôsmich, v dvoch odboroch sa vývoj nezmenil (vzdelávanie a pošty a telekomunikácie).

Najvýznamnejšie k medzimesačnému rastu cien prispievali vyššie ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje. Vyššie ceny v odbore ovplyvňoval nielen rast cien potravín o 0,5 percenta, ale v novembri aj rast nealkoholických nápojov o 0,8 percenta.

Za kávičku už dáme viac

Oproti októbru si o jedno percento viac priplatili zákazníci za kávu, čaj a kakao a o 0,6 percenta aj za minerálne vody a nealko nápoje. Spomedzi potravín medzimesačný rast významnejšie podporili vyššie ceny chleba a obilnín o 1,5 percenta, mlieka, syrov a vajec o 1,4 percenta a tiež olejov a tukov o 4,4 percenta.

Naopak, medzimesačne už druhý mesiac po sebe klesli ceny ovocia, mäsa a zeleniny.

V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,9 percenta. Index spotrebiteľských cien sa zvýšil za domácnosti zamestnancov o 3 percentá, za nízkopríjmové domácnosti o 2,8 percenta, za domácnosti dôchodcov o 2,7 percenta.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne vystúpila najvyššie od vzniku eura