ECB pôvodne počítala s tým, že na budúci rok sa miera inflácie začne rýchlo spomaľovať, zástupcovia banky však v poslednom období pripúšťajú, že ich inflačné prognózy, ktoré boli už niekoľkokrát revidované smerom nahor, stále uvádzajú úroveň inflácie príliš nízko.

Na ECB preto rastie tlak, aby pristúpila k sprísneniu menovej politiky, čo by umožnilo rýchlejšie spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien. To však prezidentka ECB Christine Lagardová odmieta s tým, že podmienky, ktoré je potrebné splniť na zvýšenie úrokových sadzieb, nebudú splnené ani v budúcom roku.

Počíta sa s postupným spomaľovaním rastu spotrebiteľských cien

Inflácia v eurozóne dosiahla v októbri 4,1 percenta, čo je najvyššia úroveň inflácie od leta 2008. Ku koncu tohto roka by sa mohla priblížiť k úrovni 4,5 percenta. V budúcom roku sa počíta s postupným spomaľovaním rastu spotrebiteľských cien, avšak pod inflačný cieľ ECB, ktorý je stanovený na úrovni 2 percentá by sa mala dostať až ku koncu budúceho roka.

Šéfka ECB je optimistická

Lagardová dodala, že problém dodávateľských reťazcov, ktorý zhoršuje krátkodobé vyhliadky ekonomiky, sa na budúci rok pravdepodobne začne zmierňovať a rovnaký vývoj predpokladá aj pri cenách energií. Tým naznačila, že aj rast spotrebiteľských cien sa spomalí, proces cenovej normalizácie však bude o niečo dlhší. „Aj naďalej očakávame, že v budúcom roku sa miera inflácie zmierni, bude to však trvať o niečo dlhšie, než sme pôvodne predpokladali," povedala šéfka ECB.

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Šéfka ECB hovorí, že inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa očakávalo