Európska únia chce zjednotiť pravidlá pre cestovanie medzi jednotlivými členskými krajinami v čase pandémie. V rozhovore, ktorý dnes zverejnil nemecký denník Die Welt, to povedala podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Dôrazne varovala pred novým zatváraním hraníc vnútri schengenského priestoru. Európska komisia podľa Jourovej chce, aby vznikli jednotné kritériá na označenie určitej oblasti ako rizikovej, aj pravidlá pre cestovné obmedzenia. „Dôrazne členské štáty vyzývam, aby sa v nadchádzajúcich dňoch rýchlo dohodli. Je načase nájsť riešenie. Dlhujeme to ľuďom v Európe," povedala Jourová.

Matovič
Neprehliadnite

Európa bola v letargii, koronavírus ju z nej prebral

Komisia sa členské štáty EÚ snaží presvedčiť k lepšej koordinácii postupu v boji proti koronavírusu už od jari. Na začiatku septembra zverejnila návrh na zjednotenie pravidiel pre cezhraničné cesty. Vyzvala vtedy, aby členské krajiny zaviedli spoločné kritériá na určenie epidemiologických rizík, jednotný farebný „semafor" pre rozlíšenie rizikových regiónov a spoločný prístup k ľuďom, ktorí sa z nich vracajú. Spoločné pravidlá sú podľa Jourovej potrebné aj preto, aby sa neopakovala situácia z jari, kedy sa kvôli uáverom tvorili na hraniciach členských krajín dlhé kolóny. „Potrebujeme jasný zelený, oranžový a červený systém, a nie kaleidoskop jednotlivých opatrení," povedala česká eurokomisárka. 

Rozhodne sa Jourová vyslovila proti zatváraniu hraníc. „Niektoré obmedzenia sú samozrejme potrebné, ale koronavírus je prítomný v celej Európe a uzatváraním hraníc ho pod kontrolu nedostaneme," povedala. Zvládnuť sa dá podľa nej epidémia len vtedy, ak budú členské štáty EÚ spolupracovať. Minulý týždeň označili koordináciu boja proti koronavírusu za nutnú aj šéfovia štátov a vlád na bruselskom summite. Ministri únijných krajín by už budúci týždeň mali schvaľovať návrh nemeckého predsedníctva, ktorý počíta so zavedením jednotného systému hodnotenia rizikových oblastí a ich pravidelnou aktualizáciou. Štáty by sa podľa neho mali tiež vzájomne včas informovať, ak sa budú chystať vyhlásiť povinné karantény či testy pre niektoré regióny. Návrh však neráta s tým, že by krajiny zjednotili napríklad dĺžku karantén či požiadavky na testy, o čo Brusel tiež usiloval.