Česko by malo zvýšiť podiel elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach. Bolo by vhodné postaviť všetky štyri nové bloky, a to dva v Dukovanoch a dva v Temelíne. Minister financií Zbyněk Stanjura (ODS) to povedal v Senáte.

Ďalšie bloky jadrových elektrární

Energetická spoločnosť ČEZ začala výberové konanie na stavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch tento rok v polovici marca. Stanjura pripomenul, že v tomto prípade ide o nahradenie jedného bloku druhým, čo pomer jadrovej energie v energetickom mixe nezvýši.

V prvých ponukách od troch uchádzačov, ktoré má ČEZ dostať do konca novembra, bude možná aj nezáväzná opcia na stavbu tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Temelín a šiesteho bloku Jadrovej elektrárne Dukovany.

,,Myslím si, aj keď vláda o tom ešte nerozhodla a určite je to vec aj na debatu v oboch komorách Parlamentu, že by bolo vhodné postaviť štyri nové bloky, to znamená zvýšiť podiel jadrovej energie na energetickom mixe," povedal Stanjura.

Výroba z jadra bude podľa Stanjury s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej najlacnejší spôsob produkcie elektriny. ,,Vďaka tomu, že taxonómia dopadla pre nás dobre, tak teraz máme domácu úlohu, aby sme rýchlo pripravili a prípadne postavili všetky štyri bloky jadrových elektrární," dodal.

Tretina elektriny v Česku

Nový blok v Dukovanoch chcú stavať americká spoločnosť Westinghouse, francúzska EdF a kórejská KHNP. Finálne ponuky by mali dať do konca budúceho roka, zmluva s víťazným uchádzačom má byť uzavretá do konca roku 2024.

Blok sa má začať stavať v roku 2029, skúšobná prevádzka by mala byť spustená o sedem rokov neskôr. Štyri pôvodné bloky Dukovan boli sprevádzkované v rokoch 1985 až 1987. Počítalo sa s ich tridsaťročnou životnosťou, ČEZ teraz predpokladá, že by mohli slúžiť 60 rokov.

Česko má v súčasnosti šesť jadrových blokov v dvoch elektrárňach. Dva bloky, každý s výkonom približne 1000 megawattov (MW), sú v Temelíne. Štyri menšie bloky s výkonom 510 MW stoja v Dukovanoch. Jadrové elektrárne produkujú zhruba tretinu všetkej elektriny vyrobenej v Česku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas 33. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Senci v stredu 7. septembra 2022. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Hegerovo čakanie na bruselského Godota nestačí. Ako sa to robí, ukazuje pri energiách Česko