Ruské ministerstvo zahraničia dnes obvinilo štáty oponujúce Moskve z prekrúcania dejín, heroizácie nacizmu a šírenia neonacizmu, rasizmu a xenofóbie. Najhrozivejšia situácia podľa hodnotenia ruskej diplomacie vznikla okrem Ukrajiny v pobaltských štátoch, v Poľsku a Česku, napísala dnes agentúra TASS.

„Praha vystupuje ako advokát Kyjeva od začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruska k denacifikácii a demilitarizácii Ukrajiny a zásobuje ho rôznymi typmi zbraní. Táto línia našla svoje pokračovanie po začatí predsedníctva Česka v Európskej únii,“ píše ruská diplomacia na úvod dokumentu, ktorý českým úradom vytýka „podporu neonacistických síl za hranicami Česka“.

Kritizujú odstránenie pomníka

Správa tiež kritizuje „cynický boj s dedičstvom sovietskych pomníkov“ na príklade odstránenia sochy maršala Koneva z pražského námestia.

Správa ruskej diplomacie tiež tvrdí, že „v mnohých krajinách zosilnila kampaň prekrúcania dejín a falšovania úlohy Sovietskeho zväzu vo víťazstve nad nacizmom“ a že „agresori, ktorí rozpútali vojnu, a autori ideológie rasovej čistoty sa cynicky zamieňajú za štát, ktorý im čelil“. Od porovnávania nacistického a sovietskeho režimu sa podľa Moskvy prechádza k pokusom zvaliť všetku zodpovednosť za vojnu na Sovietsky zväz.

Moskva je citlivá na pripomienky

Moskva je dlhodobo veľmi citlivá na pripomienky, že sa Sovietsky zväz 17. septembra 1939 pridal k nemeckému útoku na Poľsko v súlade s dohodou, ktorú uzavrel v auguste 1939 s nacistickým Nemeckom, a následne okupoval Pobaltie. V minulosti aj ruský prezident Vladimír Putin odsudzoval dohodu označovanú menami vtedajších ministrov zahraničia oboch krajín ako pakt Molotov-Ribbentrop.

Teraz však ruský prezident pod zámienkou „denacifikácie“ kyjevského režimu nariadil vpád ruských vojsk do susednej krajiny a rozpútal najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny, s desiatkami tisíc mŕtvych a miliónmi utečencov. Kyjev a Západ odsudzujú ruský útok ako ničím nevyprovokovanú agresiu, Západ pomáha Ukrajine vojenskou a ďalšou pomocou a uvalil na Rusko sankcie.

Ďalšie dôležité správy

Vo veku 91 rokov zomrel Michail Sergejevič Gorbačov
Neprehliadnite

Gorbačov sa snažil o zblíženie Ukrajiny a Ruska, Putin jeho odkaz pošliapal