Za nepravdivú výpoveď v prospech manželky uložil súd českému expremiérovi Petrovi Nečasovi ročný podmienečný trest väzenia, pričom má zaplatiť aj pokutu vo výške 100-tisíc korún (4 200 eur). Rozsudok nie je právoplatný.

Prípad sa týka kauzy zneužitia Vojenského spravodajstva šéfkou kancelárie vtedajšieho premiéra Nečasa Janou Nagyovou, dnes Nečasovou. Expremiér tvrdí, že z obáv pre svoju bezpečnosť vtedy požiadal vedúcu kancelárie, aby kontaktovala Vojenské spravodajstvo.

Nečasová však podľa právoplatného rozsudku výlučne z vlastnej iniciatívy nezákonne úkolovala vojenských spravodajcov, aby zariadili sledovanie vtedajšej premiérovej ženy Radky. Získaním informácií o jej predpokladanej nevere chcela urýchliť Nečasov rozvod. Kauza prispela v roku 2013 k pádu vlády.

Súd Nečasovej v marci 2019 uložil trest tri roky väzenia s päťročným podmienečným odkladom a zákaz pôsobiť vo vedúcich funkciách štátnej správy na desať rokov. Český prezident Miloš Zeman pred dvoma týždňami udelil Nečasovej milosť v tejto kauze a odpustil jej skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia.

Ďalšie dôležité správy

EBE 18 Průhonice - Na snímke vpravo český prezidentský kandidát Andrej Babiš, vľavo jeho manželka Monika odchádzajú po volebnom akte v druhom kole prezidentských volieb z volebnej miestnosti na obecnom úrade v českej obci Průhonice v piatok 27. januára 2023. FOTO TASR/AP

Presidential candidate and former Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis, front right, and his wife Monika Babisova, exit a polling station after casting their ballots at the presidential election runoff in Pruhonice, Cze
Neprehliadnite

Náboj Babišovej manželke poslal muž, ktorý medzičasom zomrel, objasnila česká polícia