Osobný bankrot u nás funguje už štrnásť rokov. Vlani podľa spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau zbankrotovalo na Slovensku historicky najviac dlžníkov, a to 16 167 Slovákov. Podľa poslednej staršej legislatívy bolo jeho súčasťou aj trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého bolo treba čakať na oddlženie. Dnes už je všetko inak.

Po novom už táto lehota už neexistuje. Od 1. januára 2020 je možné podať žiadosť len v prípade, ak je voči dlžníkovi vedená exekúcia dlhšie ako jeden rok. Musí byť neschopný platiť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok. Tiež musí preukázať poctivý zámer a snažiť sa vyriešiť svoju situáciu.

Nová legislatíva podľa Jany Markovej, hlavnej analytičky spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau rozšírila kompetencie správcom konkurznej podstaty. Budú mať možnosť prešetriť príjmy a majetok dlžníka tri roky dozadu. Teda, či cielene pred podaním žiadosti o oddlženie dlžník nezamlčal alebo nepreviedol majetok na iné osoby.

„Majú mať prístup napríklad do histórie záznamov v katastri nehnuteľností i do registrov. Všetky náklady s tým spojené ale bude znášať veriteľ, nakoľko ide podľa zákona nie o bežné, ale o tzv. iné šetrenia. Tie nepatria do šetrenia správcu konkurznej podstaty, za ktorú má odmenu 500 eur,“ konštatuje analytička. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa