Česká republika neudelí humanitárne víza Rusom, ktorí zo svojej vlasti utekajú pred čiastočnou mobilizáciou. Serveru Novinky.cz to vo štvrtok potvrdil český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Nespĺňajú podmienky na udelenie víza

„Rozumiem, že Rusi utekajú pred čím ďalej zúfalejšími rozhodnutiami Putina. Ale tí, ktorí z krajiny utekajú preto, lebo nechcú plniť povinnosť uloženú ich vlastným štátom, nespĺňajú podmienky na udelenie humanitárneho víza," uviedol Lipavský.

Rovnaký krok v stredu oznámili pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko. Lotyšský minister zahraničných vecí Edgar Rinkévičs na Twitteri napísal, že rozhodnutie neposkytovať útočisko padlo z obáv o bezpečnosť v jeho krajine.

Čiastočná mobilizácia sa dotkne 300-tisíc Rusov

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v Moskvou ovládaných oblastiach na východe a juhu Ukrajiny o pripojení k Rusku. Minister obrany Sergej Šojgu spresnil, že v Rusku bude mobilizovaných 300-tisíc záložníkov.

Ďalšie dôležité správy

EBE 17 Naí Dillí - Na snímke zľava austrálsky minister obrany Richard Marles a indický minister obrany Rádžnát Singh pózujú pre fotografov počas stretnutia v Naí Dillí 22. júna 2022. FOTO TASR/AP

Australian Deputy Prime Minister and Minister for Defense Richard Marles, left poses for the media with Indian Defence minister Rajnath Singh before their talks in New Delhi, India, Wednesday, June 22, 2022. (AP Photo/Manish Swarup)
Neprehliadnite

Austrália v rámci sankcií nezakáže ruským turistom vstup do krajiny