Česká vláda schválila v pondelok základné parametre štátneho rozpočtu na budúci rok. Počíta so schodkom 390 miliárd Kč (15,35 miliardy eur). Uviedla to ministerka financií Alena Schillerová.

Prináša úspory na prevádzke štátu, menej úradníkov, ale aj rekordné investície za 189 miliárd Kč, či zvýšenie dôchodkov o 758 Kč mesačne," citoval Schillerovú server iDNES.cz. Naopak, ministerka nepočíta s rastom platov štátnych zamestnancov.

KK30 Brusel - Český premiér Andrej Babiš hovorí počas tlačovej konferencie na dvojdňovom summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 17. júla 2020. Hlavnou témou samitu sú rokovania o pláne obnovy v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a o novom dlhodobom rozpočte EÚ. FOTO TASR/AP  
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis speaks during a media conference via videoconference at an EU summit in Brussels, Friday, July 17, 2020. Leaders from 27 European Union nations met face
Neprehliadnite

Rozpočtový deficit Česka dosiahol koncom apríla nový rekord

„V situácii, keď je plat vo verejnej sfére stále vyšší než v súkromnej, nie je plošné zvyšovanie na mieste. Naopak, musíme sa sústrediť na racionalizáciu agend a dobré zaplatenie kvalitných a výkonných úradníkov," uviedla Schillerová, ktorá v návrhu rozpočtu okrem toho počíta aj so zmrazením platov ústavných činiteľov.

Rozpočet musí vláda predložiť snemovni do konca septembra. Schvaľovať ho však budú až poslanci, ktorí budú zvolení po jesenných voľbách.