Česko je len krok od uvedenia vakcíny na trh. Očkovacia látka od firmy Novavax, sídliacej v Bohumile pri Prahe, na ktorej sa podieľali českí vedci by mala mať 90-percentnú účinnosť. Podľa portálu idnes.cz by sa mohla začať používať už tento rok. 

Americká spoločnosť Novavax má ešte v tomto roku vyrobiť až jednu miliardu dávok a nezanedbateľná časť má pripadnúť práve pre českú NOVAVAX CZ. Český premiér Andrej Babiš už továreň navštívil a sleduje, v akej fáze výroba vakcín je. Minister primeyslu a obchodu Karel Havlíček k tomu uviedol: „Viem, že sa do výroby vakcín pustili, viem, že je to otázka certifikátov a schválení."

Igor Matovič
Neprehliadnite

Covid-automat bude platiť, rokujeme aj o predaji respirátorov, informoval premiér

Európska únia totiž zápasí s nedostatkom vakcín. Príchodom ďalšej na trh by sa členským krajinám výrazne uľavilo. Vakcína z dielne Novavaxu s názvom NVX-CoV2373 sa vyznačuje účinnosťou vo výške 89 percent. Spoločnosť uviedla, že výsledky klinickej štúdie z tretej fázy z Veľkej Británie budú k dispozícii ešte v tomto štvrťroku. Podľa Babiša by dodávky mohli začať už v apríli, no tiež ráta s meškaním.

Vakcínu od Novavaxu je možné skladovať pri teplote, ktorá je dosiahnuteľná v bežnej chladničke.