Ceny ropy dnes pokračujú v poklese, na trhu pretrvávajú obavy zo slabého dopytu. Severomorský Brent okolo 18:30 stredoeurópskeho času vykazoval pokles o 0,8 percenta približne na 98,70 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate v rovnakom čase strácala 0,4 percenta asi na 95,40 dolára za barel.

V utorok sa ceny prepadli o viac ako sedem percent. Investori sa obávajú, že sprísňovanie menovej politiky v reakcii na vysokú infláciu by mohlo podkopať rast svetovej ekonomiky aj globálny dopyt po pohonných hmotách.

Dnešná správa o prekvapivo vysokej júnovej inflácii v Spojených štátoch podporila očakávania, že americká centrálna banka tento mesiac prikročí k ďalšiemu výraznému zvýšeniu úrokových sadzieb.

Americký vládny Úrad pre energetické informácie navyše oznámil, že zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zvýšili o 3,3 milióna na 423,8 milióna barelov. Analytici v ankete agentúry Reuters naopak predpovedali pokles zásob, a to o 154-tisíc barelov.

Medzinárodná agentúra pre energiu znížila odhad tohtoročného rastu celosvetového dopytu po rope o 200-tisíc barelov denne. Predpokladá teraz, že dopyt sa tento rok zvýši o 1,7 milióna barelov denne a na budúci rok o ďalších 2,1 milióna barelov denne.

Ďalšie dôležité správy

Ropné rameno
Neprehliadnite

Ceny ropy na svetových trhoch nemusí znížiť ani prípadná recesia