Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v marci sa v utorok o 19:04 stredpeurópskeho času predával po 79,19 dolára (75,40 eura). To bolo o 95 centov alebo 1,19 percenta menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena aprílového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 1,05 dolára alebo 1,21 percenta na 85,56 dolára za barel.

Najnovšie údaje ukázali, že spotrebiteľské ceny v USA vzrástli v januári medziročne o 6,4 percenta. To bolo len o niečo menej ako v decembri, keď sa zvýšili o 6,5 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali, že sa ich rast spomalí na 6,2 percenta.

Inflácia zostáva vysoká aj po tom, ako Federálny rezervný systém (Fed) vlani opakovane a agresívne zdvihol úrokové sadzby. Správa o inflácii tak naznačuje, že Fed by mohol tento rok zvýšiť úroky viac, ako sa predpokladá, a ekonomika USA, ktorá je najväčším spotrebiteľom ropy na svete, sa prepadne do recesie.

Trh s ropou ovplyvnilo aj oznámenie vlády USA v pondelok neskoro večer, že predá ďalších 26 miliónov barelov ropy zo strategických rezerv v rámci boja proti rastúcim cenám palív.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ceny ropy v utorok ráno klesli, môže za to plán USA aj obavy investorov