Druhá najväčšia kryptomena ethereum pokračuje v raste. Jej cena sa v utorok dostala nad 3 400 dolárov (2 823 eur) a stanovila nové rekordné maximum. Cena etherea v utorok na burze Bitstamp stúpla až na 3 457,64 dolárov, neskôr však padla o 6 percent na 3 244 dolárov. Ethereum sa prvýkrát dostalo nad hranicu 3-tisíc dolárov len v pondelok (3. 5.). Aktuálna trhová kapitalizácia etherea predstavuje okolo 376 miliárd dolárov.

Od začiatku roka si druhá najväčšia kryptomena polepšila približne o 340 percent. Jedným z dôvodov tohto vývoja je všeobecné zlepšenie nálady na trhu s kryptomenami vďaka rastúcej akceptácii bitcoinu medzi firmami a investormi. Takisto odráža zlepšenie blockchainu etherea a čoraz väčší posun smerom k decentralizovaným financiám.

LONDON, ENGLAND - APRIL 25: In this photo illustration of the litecoin, ripple and ethereum cryptocurrency 'altcoins' sit arranged for a photograph beside a smartphone displaying the current price chart for ethereum on April 25, 2018 in London, England. Cryptocurrency markets began to recover this month following a massive crash during the first quarter of 2018, seeing more than $550 billion wiped from the total market capitalisation. (Photo by Jack Taylor/Getty Images)
Neprehliadnite

Cena kryptomeny ethereum prvýkrát prekonala 3-tisíc dolárov

Mnohí experti však upozorňujú na nafukovanie bubliny na trhu kryptomien. Napríklad dogecoin, teda kryptomena, ktorá vznikla ako vtip, sa tento rok posilnil o 9-tisíc percent a jeho celková trhová kapitalizácia predstavuje 54 miliárd dolárov.

„To, čo aktuálne vidíme, je priamo definíciou špekulatívneho excesu," uviedol analytik spoločnosti IG Markets Kyle Rodda, ktorý aktuálnu situáciu na trhu s kryptomenami prirovnal k technologickej bubline spred dvadsiatich rokov. „Peniaze sa hádžu do čohokoľvek súvisiaceho s kryptomenami," dodal.

Bitcoin, ktorý je najstaršou a najväčšou kryptomenou, sa minulý týždeň opäť dostal nad 50-tisíc dolárov. V utorok predpoludním strácal 5 percent a predával sa po 55 724,79 dolárov. Rekordných 64 895,22 dolárov dosiahla jeho cena v prvej polovici apríla.