Celková výška kladnej hodnoty splatnej dane z príjmu právnických osôb za vlaňajšok je zatiaľ na úrovni viac než 2,65 miliardy eur, čo znamená medziročný pokles o 1,02 percent.

Stovka najväčších platiteľov dane spolu zaplatila 42,52 percent z tejto sumy. Najväčším platcom dane je opäť firma Eustream, ktorá za vlaňajšok na dani zaplatila viac než 153,5 milióna eur. Informovala o tom vo štvrtok Miriama Pudišová z FinStatu.

Drohou je SPP

Eustream je najväčším platcom splatnej dane už niekoľko rokov, oproti roku 2019 však za vlaňajšok zaplatil menej o deväť percent. Na druhom mieste rebríčka je, rovnako ako vlani, spoločnosť SPP – distribúcia. Na dani za vlaňajšok odviedla viac než 63 miliónov eur.

Richard Prokypčák, generálny riaditeľ spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s.
Neprehliadnite

Riaditeľ SPP: Súčasná plynová kríza nie je objemová, ale cenová

Tretie miesto obsadila Slovenská sporiteľňa so sumou splatnej dane viac než 52,5 milióna eur a na štvrtom mieste sa nachádza Slovak Telekom (51,4 milióna eur). Prvú päticu uzatvorila automobilka Volkswagen Slovakia so splatnou daňou v hodnote 46,4 milióna eur.

Desiatku uzatvára Allianz

Nad 30 miliónov eur zaplatili za vlaňajšok na dani aj Stredoslovenská distribučná, Slovenské elektrárne, Continental Matador Rubber či Tatra banka. Prvú desiatku uzavrela Allianz – Slovenská poisťovňa s takmer 29 miliónmi eur.

atrakcie pre deti, Spider park, Ždiar,
Neprehliadnite

7 praktických tipov, ako uzatvoriť životné poistenie pre dieťa

„Zaujímavý je nárast splatnej dane spoločností Slovenské elektrárne, PCA Slovakia, či Tipsport SK,“ skonštatoval FinStat. Vyzdvihol aj nárast splatnej dane napríklad pri laboratóriách, ako sú Unilabs Slovensko, Medirex, Eurolab Lambda, či výrobca zdravotníckych prostriedkov CHIRANA Medical. Na druhej strane FinStat zaznamenal pokles dane napríklad pri automobilke Kia Slovakia.