Kríza dodávok elektroniky sa pred prichádzajúcimi vianočnými nákupmi ešte viac prehĺbila. Na trhu bude obmedzená dostupnosť mnohých tovarov, niektoré budú úplne chýbať. Problémy s dodávkami pretrvávajú už od minulého roka a dotýkajú sa najmä tovaru dovezeného z Číny a juhovýchodnej Ázie.

Výrobcovia na tomto kontinente bojujú s nedostatkom výrobných kapacít a chýbajúcimi čipmi, čo sa premieta do zlej dostupnosti notebookov, komponentov aj príslušenstva, akým sú napríklad tlačiarne. Rovnaký problém sa týka aj mobilných telefónov, grafických kariet, herných konzol či elektrobicyklov.

Najmenej dostupné sú lacnejšie výrobky, ktorých sa predá väčšie množstvo. Výrobcovia sa navyše viac orientujú na produkciu drahších výrobkov, ktoré im prinášajú vyššie marže. „Už vlani spôsobila koronakríza výpadok niektorých produktov, ale až tesne pred Vianocami. Aktuálna situácia pretrváva dlhšiu dobu a je otázne, dokedy potrvá. Časť našich dodávateľov očakáva zlepšenie až v prvom štvrťroku 2022,“ hovorí marketingová manažérka spoločnosti Datart Sabina Boudová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa