Zhruba 70 spoločností s viac ako 3 300 zamestnancami v Británii začína od dnes testovať štvordňový pracovný týždeň so zachovaním plnej mzdy. Pilotný projekt potrvá šesť mesiacov. Cieľom je zistiť, či sa podarí skrátiť pracovný týždeň bez toho, aby sa znížila produktivita práce. Experiment zorganizovala skupina, ktorá sa zasadzuje o kratší pracovný týždeň bez zníženia miezd, uviedol server televízie BBC.

Podľa organizátorov je experiment najväčší svojho druhu na svete. Riadiť ho budú akademici z univerzít v Oxforde a Cambridge, odborníci z americkej Boston College a z inštitútu Autonomy.

Deň voľna navyše

Do testovania sa zapojili firmy z rôznych odborov, od vývojárov kancelárskeho softvéru, cez náborové firmy až po charity či reštaurácie ponúkajúce obľúbené fish and chips. Výskumníci budú merať vplyv na produktivitu a duševnú pohodu, ale aj na životné prostredie a rodovú rovnosť. Budú sledovať, ako zamestnanci reagujú na deň voľna navyše, vrátane faktorov ako stres, spokojnosť s prácou a životom, zdravie, spánok, využitie energie a cestovanie.

Zastaralý koncept pracovného týždňa

„Koncept päťdňového pracovného týždňa z 20. storočia už nie je tým najlepším pre podnikanie v 21. storočí," povedal generálny riaditeľ Charity Bank Ed Siegel. „Pevne veríme, že štvordňový pracovný týždeň bez zmeny mzdy alebo výhod vytvorí šťastnejšiu pracovnú silu a bude mať rovnako pozitívny dopad na produktivitu podnikania, skúsenosti zákazníkov a naše sociálne poslanie," dodal. Charity Bank do prieskumu tiež zapojila.

Experiment je súčasťou širšej celosvetovej iniciatívy. Testy menšieho rozsahu sa konajú tiež v Írsku, USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande. Niektoré spoločnosti, ako napríklad technologická firma WANdisco či internetová banka Atom, už podobný systém prijali v nádeji, že menej pracovných dní zvýši produktivitu ľudí v čase, keď sú v práci, a zlepší morálku zamestnancov.

Nový systém nemusí vyhovovať každému

Vedúca výskumu, ekonómka a sociologička z Boston College Juliet Schorová, uvádza, že držať sa rigidného, stáročia starého systému založeného na čase nedáva zmysel. Pripúšťa však, že myšlienka štvordňového pracovného týždňa nemusí vyhovovať každému ani všetkým profesiám. V zdravotníctve či školstve môžu byť zamestnanci podľa nej už teraz prepracovaní a vystresovaní.

Ďalšie dôležité správy

Treba sa po odznení pandémie obávať podávania rúk?
Neprehliadnite

Zamestnanosť na Slovensku medziročne vzrástla takmer o tri percentá