Conte pre Politico vyjadril opatrnosť, pokiaľ ide o dlhodobé prísľuby Talianska a iných krajín v oblasti navýšenia výdavkov na obranu po tom, čo Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Tvrdí, že Európa ohrozuje svoje ambície v oblasti zmeny klímy.

Conte presadzuje zelené ciele

„Myslím si, že si Európa a EÚ musia udržať nervy,“ povedal Conte z centrály svojho Hnutia piatich hviezd v Ríme. Hnutie sa snaží presadiť ako progresívnejšia sila talianskej ľavice. „Našou odpoveďou nemôžu byť preteky v opätovnom vyzbrojení. Presmerovanie zdrojov z nášho zeleného prechodu s cieľom investovať do vojenského priemyslu by bolo úplne chybným prístupom,“ dodal.

Až doteraz Hnutie piatich hviezd podporovalo – aj keď neochotne – Draghiho kroky týkajúce sa navýšenia talianskeho rozpočtu v oblasti obrany a posielania zbraní na Ukrajinu.

No z prieskumov vyplynulo, že väčšina Talianov je proti týmto rozhodnutiam a nafukovaniu inflácie, takéto míňanie bude s približujúcimi sa voľbami, ktoré sa musia konať budúce letom pravdepodobne ťažšie zdôvodniť voličom Hnutia piatich hviezd.

„Európa by mala ostať rozumná," povedal Conte a dodal, že by nemala mať za cieľ vedúcu pozíciu vo vojenskej oblasti, ale v oblasti ľudských práv a ochrany tých, ktorí sú vo finančnej tiesni. Varoval, že preteky vo vyzbrojovaní so sebou nesú riziko návratu Európy k mentalite studenej vojny: Západ proti Rusku, Indii a zvyšku sveta.

„Bolo by to obrovskou regresiou,“ povedal.

Strana sa obáva straty kresiel

Konflikt týkajúci sa tejto otázky sa objavil v marci, keď krajne pravicová Liga podala návrh, ktorý Taliansko zaväzuje k zvýšeniu výdavkov v oblasti obrany z 1,4 percenta HDP na 2 percentá do roku 2024. Hnutie piatich hviezd zozačiatku podporilo tento návrh, no neskôr sa proti nemu postavilo.

Conte sa vyjadril, že Hnutie piatich hviezd zatiaľ ostane „verným a zodpovedným“ členom Draghiho koalície. Mnoho zákonodarcov z Conteho hnutia sa obáva straty kresla v nasledujúcich voľbách, vedenie strany nemá v pláne zvrhnúť Draghiho.

„No je jasné, že chceme byť vypočutí a vláda musí mať silne progresívne smerovanie,“ povedal Conte.

Berlín Conteho šokoval

Draghimu sa podarilo zostaviť jednu z najjednoznačnejšie proamerických a pro-NATO orientovaných vlád Talianska. Keď na Ukrajine vypukla vojna, Draghi podporil vojenské investície. „Hrozba, ktorú dnes Rusko prinieslo, nás núti investovať do obrany viac než kedykoľvek predtým,“ povedal Draghi v marci parlamentu.

Zatiaľ čo bol Conte doteraz ochotný spolupracovať s Draghim, „prekvapilo“ ho, ako ďaleko zašli krajiny ako napríklad Nemecko. Koncom februára Berlín predstavil špeciálny 100-miliardový fond s cieľom rapídne zlepšiť svoje vojsko.

Namiesto takýchto masívnych investícií Conte uprednostňuje koordinované investovanie do európskej obrany. Túto politiku podporuje aj Draghi. Conte dodal, že by to prispelo k rozvoju vojenskej technológie, zefektívňovaniu zdrojov a predídeniu zdvojenia.

Conteho cieľom je mier

Keď bol Conte pri moci, jeho vláda zvýšila výdavky na obranu a opätovne potvrdila záväzok Talianska, pokiaľ ide o dvojpercentný cieľ NATO. Conte v rozhovore zdôraznil, že záväzok Talianska v rámci NATO je nespochybniteľný. Povedal takisto, že je logické podporiť Draghiho krok týkajúci sa poslania zbraní na Ukrajinu, pričom argumentoval tým, že ukrajinský ľud má právo na sebaobranu.

Aj napriek tomu Conte povedal, že táto podpora bola pre jeho skupinu „náročným rozhodnutím“. „Mier je pre nás Polárkou,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi (vľavo) s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Neprehliadnite

Aj napriek Draghiho snahe tlmočí talianska krajná pravica názory Ruska, z invázie viní Západ