Bývalá britská premiérka Liz Trussová je presvedčená, že na čele vlády neuspela pre mocenský ekonomický establishment, ktorý nesúhlasil s jej reformnými plánmi. Vyjadrila sa tak pre denník The Sunday Telegraph, ktorý je jej prvým komentárom odvtedy, čo vlani v októbri skončila vo funkcii. Stalo sa tak po 49 dňoch v úrade. Žiadny iný šéf britskej vlády nebol vo funkcii tak krátko.

„Pri vstupe do Downing Street som predpokladala, že môj mandát bude rešpektovaný a prijatý. Ako som sa mýlila. Predpokladala som síce odpor systému voči môjmu programu, ale podcenila som jeho rozsah,“ napísala sedemdesiatštyriročná politička, ktorá chcela oživiť britskú ekonomiku rozsiahlymi daňovými škrtmi. Jej plán ale vystrašil trhy a spôsobil pád britskej libry.

„Netvrdím, že som v tom, čo sa stalo, bez viny. Silný ekonomický establishment a nedostatok politickej podpory mi nedali šancu presadiť svoju politiku,“ uviedla. Odpor podľa nej prichádzal z ministerstva financií, od konzervatívcov, ale aj zo zahraničia. Dodnes je pritom presvedčená, že daňové škrty a obmedzenia regulácií sú to správnou cestou.

Trussová vlani začiatkom septembra nahradila na premiérskom poste Borisa Johnsona. Pod silným tlakom vlastnej strany, opozície i verejnosti rezignovala už 20. októbra. Formálne ale vládu viedla do 24. októbra, keď ju nahradil súčasný premiér Rishi Sunak.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Londýn - Britská premiérka Liz Trussová odchádza na pravidelnú hodinu otázok do parlamentu zo svojho úradu na Downing Street v Londýne 19. októbra 2022. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Liz Truss leaves 10 Downing Street to attend the weekly Prime Ministers' Questions session in parliament in London, Wednesday, Oct. 19, 2022. (AP Photo/Alberto Pezzali)
Neprehliadnite

Liz Trussová si nechcela kúpiť šperky, ktoré ako premiérka dostala od Zelenskej