Nemecký Bundestag schválil opatrenia na podporu ekonomiky, ktorých súčasťou je aj zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH). Súhlasiť musí aj Spolková rada (Bundesrat), očakáva sa však, že ani tam nebude s hlasovaním za balík opatrení problém.

peniaze
Neprehliadnite

Návrat do doby drevenej? V americkom mestečku oživili zvláštne platidlo

Nemecká vláda schválila zníženie DPH z 19 percent na 16 percent ešte v prvej polovici júna s tým, že spolu s ďalšími opatreniami to podporí spotrebu. Znížená DPH bude platiť na všetky tovary, a to od 1. júla do konca decembra. Odhaduje sa, že toto opatrenie bude stáť približne 20 miliárd eur. Spolková rada by o DPH a ďalších opatreniach mala hlasovať v priebehu pondelka. K ďalším opatreniam patrí napríklad príspevok pre rodičov na každé dieťa vo výške 300 eur.

Zníženie DPH aj príspevok pre rodičov sú súčasťou rozsiahleho balíka na zotavenie nemeckej ekonomiky po koronakríze v celkovej hodnote 130 miliárd eur. Ten nemecká vláda oznámila začiatkom júna. Ako vtedy povedal minister hospodárstva Peter Altmaier, je to najväčší balík na podporu ekonomiky od roku 1949.