Boli sme svedkami špekulácii „hordy“ drobných investorov na akcie málo známej firmy GameStop. Zažili sme výraznú aktivitu na burze takzvaných SPAC firiem. To sú v podstate schránkové spoločnosti, ktoré číhajú na príležitosť kúpiť v budúcnosti hocijakú potenciálne rastúcu firmu. Sledovali sme boom obchodovania s krytpomenami, a to nielen s ich lídrom bitcoinom, ale s hocijakými digitálnymi menami s podivnými názvami ako dogecoin.

Napokon sa rozšírilo aj obchodovanie s takzvanými „meme“ akciami na základe odporúčaní populárnych idolov na sociálnych sieťach.  Okrem tradičných brokerov zažila dobré časy aj obchodná platformu Robinhood, ktorá umožňuje hocikomu zúčastniť sa na hre menom obchodovanie na Wall Street. O čom tieto udalosti svedčia?

Niektorí ekonómovia varujú pred nafukujúcou sa akciovou bublinou, kde vládnu takzvaní FOMO investori, teda takí, ktorí skupujú všetko, čo sa blyští, len aby neostali poslední v rade. Iní sú viac pri zemi a tvrdia, že ošiaľ na akciových trhoch čoskoro schladia centrálne banky či zrýchľujúca sa inflácia.

Pre špekulantov na burze a na kryptomenách je naozaj čas zamyslieť sa, či pokračovať v šialených nákupoch predraženej Tesly alebo no-name digitálnych mien, alebo sa zamerať na dlhodobejšie investičné stratégie a kupovať hodnotové a rastové akcie.

Kde sú prvé trhliny

Prvé trhliny na akciových trhoch sa už objavujú. Niektorí veľkí investori už začínajú shortovať napríklad akcie Tesly, ktoré sú podľa nich predražené. Naposledy tak urobil známy investor Michael Burry, ktorý sa preslávil pred finančnou krízou z roku 2008, keď vsadil proti trhu s nafúknutými derivátmi hypoték. Jeho hedžový fond sa tak v podstate poisťuje proti riziku prepadu trhu. 

Akcie veľkých technologických firiem tiež v máji nerastú, hoci by na základe ich pozitívnych kvartálnych výsledkov z konca apríla mali. Podľa analytikov IT firmám, paradoxne, priťažil aj ich obrovský úspech za posledných 15 mesiacov. Investori majú v týchto akciách nerealizované vysoké zisky, ktoré pri obavách z vývoja na trhoch predávali ako prvé.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa