Tesla je pre niekoho symbolom inovácii a úspechu, pre iných symbol nafúknutej cenovej bubliny. Jej akcie vzrástli od vlaňajška o takmer 700 percent. Na konci januára boli na vrchole 883 dolárov za akciu. Odvtedy postupne strácajú na hodnote.

Začiatkom tohto týždňa už stratili viac ako tretinu ceny oproti začiatku roka a 15 percent od konca marca. Nepomohol jej ani ťah vo forme nákupu bitcoinov či následné oznámenie ich predaja. Akcie Tesly sa v utorok predávali len za 576 dolárov.

Tesla.
Neprehliadnite

Tesla zarobila na predaji bitcoinu. Zvýšila tržby aj zisk, no investorom to nestačilo

Útok Burryho

Navyše, šéf americkej automobilky Elon Musk má proti sebe nielen trh, ale aj silných protihráčov. Najnovšie sa do Tesly pustil známy investor Michael Burry. Ten si vybudoval svoju povesť ešte pred finančnou krízou v roku 2008, keď stavil proti trhu s obľúbenými derivátmi hypoték. Vyšlo mu to, zarobil veľa peňazí a dokonca o ňom natočili aj holywoodsky film Stávka na neistotu.

Teraz stávkuje na shortovanie (nákup na krátko) akcií automobilky Tesla. To znamená, že počíta s ich budúcim poklesom, aby zarobil na rozdiele medzi terajšou vyššou cenou a budúcou. Investor predávajúci na krátko môže významne ovplyvniť hodnotu akcií spoločnosti, najmä keď sa pre predajnú pozíciu rozhodne veľa obchodníkov alebo jeden s veľkým objemom akcií. A to je práve prípad M. Burryho. Skorými predajmi by mohol tlačiť hodnotu akcií kalifornskej automobilky nadol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa