Niektorí poprední britskí umelci vyzvali vládu k reforme spôsobu, akým sú hudobníci platení v prípade, že ich nahrávka je streamovaná na internete. Medzi umelcami, ktorí napísali britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi a upozornili ho, že zákon nedrží krok s tempom technologických zmien pri výpočte platieb, je kapela Rolling Stones či spevák Tom Jones, píše server BBC. Otvorený list bol prvýkrát zverejnený v apríli a do súčasnosti ho podpísalo 234 umelcov. Sú medzi nimi Paul McCartney, Van Morrison, rapper Kano, rocková skupina Wolf Alice či popová hviezda Jessie Wareová.

Umelci argumentujú tým, že streamovacie služby a nahrávacie značky získavajú miliardy libier a nerozdeľujú ich spravodlivo medzi umelcov. ,,Dnešní hudobníci dostávajú veľmi málo za svoje vystúpenia - väčšina vystupujúcich umelcov dostáva len zlomok amerických centov za streamovanie a sprievodní hudobníci nedostanú nič," píše sa v liste.

Hudobníci uvádzajú, že by stačilo zmeniť iba dve slová v zákone o autorských právach z roku 1988, aby streamovacie služby platili hudobníkom zhruba rovnako ako rozhlasové stanice. Keď sa nahrávka púšťa v rozhlase, autorské poplatky sa rovnomerne rozdelia medzi nahrávaciu spoločnosť a umelca/skladateľa a malá časť pripadne aj sprievodným umelcom. Tento systém je známy ako spravodlivá odmena. Pri streamovaní dostane väčšinu peňazí nahrávacia spoločnosť a umelci v priemere asi 13 percent čiastky. Doprovodní hudobníci nedostanú nič. Umelci tak v podstate požadujú úpravu ustanovení v zákone o autorských právach, aby sa primeraná odmena vzťahovala aj na streamovanie.

Spotify
Neprehliadnite

Streamovací gigant Spotify oznámil zvyšovanie cien

Šéfovia troch veľkých nahrávacích spoločností odmietajú, že by ich obchodný model bol vykorisťujúci alebo nespravodlivý k hudobníkom. Popierajú tiež, že by sa umelci báli hovoriť o svojich zárobkoch pre obavy z pomsty.

List prichádza v čase, keď by britskí poslanci mali dostať správu o odvetví streamovania hudby. Komisia ministerstva kultúry, médií a športu zhromažďuje dôkazy o tom, ako sú rozdeľované peniaze, ktoré dostávajú služby ako Spotify, Apple Music a Amazon Music Unlimited, a či je toto rozdelenie k interpretom a autorom spravodlivé. Výbor by mal vydať správu koncom tohto mesiaca.

Podobné vyšetrovanie spustila Svetová organizácia duševného vlastníctva. Tá našla ,,výraznú nerovnováhu" medzi tým, čo zarábajú streamovacie služby a finančným prínosom pre hudobníkov. Pre mnoho umelcov sú podľa správy mimoriadne nízke alebo žiadne platby za streamovanie neprijateľné a neudržateľné. Organizácia to označila za systémový problém, ktorý si vyžaduje aj systémové riešenie.