Britskému predajcovi oblečenia a potravín Marks & Spencer klesol v uplynulom finančnom roku zisk pred zdanením a mimoriadnymi položkami o 7,8 percenta na 482 miliónov libier (555,4 mil. eur). Hlavnou príčinou boli vyššie náklady na energie a zamestnancov a nepriaznivý vývoj výmenných kurzov. Firma však súčasne v dnešnom oznámení uviedla, že jej stratégia ozdravenia začína prinášať výsledky, čo jej umožní obnoviť výplatu dividendy. V tomto roku očakáva mierny rast tržieb.

Celoročné výsledky prekonali očakávania analytikov, ktorí počítali v priemere so ziskom 436 miliónov libier (502,4 mil. eur). Firma dodala, že zisk znížil tiež odchod z Ruska a podiel na stratách spoločného podniku zameranej na internetový predaj potravín Ocado. Tržby sa za rok do konca marca zvýšili o 9,6 percenta na 11,9 miliardy libier ( 13,71 mld. eur). Tržby z predaja potravín stúpli o 8,7 percenta a v divízii oblečenia a potrieb pre domácnosť o 11,5 percenta.

Po desaťročiach neúspešných snáh o obnovu rastu sa M & S pod vedením generálneho riaditeľa Stuarta Machina snaží vystavať odolnejšie podnikanie s obnoveným dôrazom na kvalitu za pomoci vysokých investícií do technológií a internetového obchodu a radikálnou prestavbou predajní, uviedla agentúra Reuters. Firma tiež prestala vo fiškálnom roku 2019/2020 vyplácať dividendu, aby si vytvorila finančnú rezervu v čase pandémie choroby covid-19. Teraz uviedla, že plánuje výplatu dividend obnoviť, zatiaľ ale v nižšom objeme.

Akcie firmy od začiatku tohto roka stúpli o 33 percent na 1,64 libry (1,89 eur). Zostávajú však hlboko pod úrovňou z januára 2022, keď ich cena predstavovala 2,57 libry (2,96 eur).
.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:Nakup001.JPG
Neprehliadnite

Dôvera britských spotrebiteľov v ekonomiku v máji vzrástla