Zamestnanci niekoľkých odborových organizácií v Británii štrajkujú, vo veľkej časti krajiny vôbec nejazdia vlaky, do druhého dňa protestu vstúpili zamestnanci Kráľovskej pošty, píše web stanice BBC. Štrajkujúci požadujú zvýšenie miezd s ohľadom na rastúce životné náklady.

Je to prvýkrát, keď súčasne štrajkuje viacero železničiarskych odborov, služby sú preto viac narušené, než v predchádzajúcich štrajkových dňoch. Medzi Londýnom a veľkými mestami ako Edinburgh, Brighton a Newcastle vlaky nejazdia vôbec. Štrajkuje zhruba 54-tisíc železničiarov.

Dotkne sa to aj Londýnskeho maratónu

Akcia sa čiastočne dotkne účastníkov nedeľného Londýnskeho maratónu aj výročnej konferencie vládnej Konzervatívnej strany. Mick Whelan, generálny tajomník odborovej organizácie Aslef povedal BBC, že jeho odbory „neplánovali zacieliť na Londýnsky maratón“, ale na usporiadanie štrajku nebol vhodný iný čas.

„Sme skutočne odhodlaní tento spor vyriešiť vyjednávaním,“ povedal Whelan. Dodal však, že rozhovory so zamestnávateľmi „sa zatiaľ vôbec neblížia k dohode“.

S ministerkou sa už stretli


Nová ministerka dopravy Anne Marie Trevelyanová sa už stretla s Whelanom aj s generálnym tajomníkom odborovej ústredne RMT Mickom Lynchom, ktorí to ocenili ako „dobrý začiatok“.

Lynch dnes vyzval ministerku, aby postupovala so všetkou naliehavosťou a aby sa snažila dosiahnuť dohodu. Odborový predák uviedol, že daňové škrty konzervatívnej vlády „sú pre bohatých“, a hoci šéfovia železničných spoločností vyjadrili vôľu zdvihnúť mzdy, sú pod tlakom zo strany vlády robiť úspory, píše BBC.

Aslef plánuje štrajk rušňovodičov na 5. októbra, RMT zvoláva protest na 8. októbra.
Zamestnanci Kráľovskej pošty, ktorí sú členmi Odborového zväzu pracovníkov v komunikáciách, plánujú celkom štyri štrajky v októbri a v novembri.

Ďalšie dôležité správy

Tlačová konferencia na tému Spustenie pilotného projektu Biojazda.sk
Neprehliadnite

Keď neuspejeme s našimi požiadavkami, vyhlásime štrajkovú pohotovosť, varuje ČESMAD